Alb-negrii au „căzut” fizic după pauză și au intrat în hora retrogradării: AFC Unirea 1924 Alba Iulia – CSM Lugoj 1-2 (1-0)

Îndosariat în: Sport |

Astăzi, la Galtiu, AFC Unirea 1924 Alba Iulia a pierdut partida disputată împotriva celor de la CSM Lugoj, scor 1-2 (1-0), ratând victoria necesară pentru a evada din „zona minată” a ierarhiei Seriei a 4-a a Ligii a 3-a.

Uniriștii s-au jucat cu ocaziile în primul mitan, au condus prin reușita lui Onacă (32), dar au capotat la reluare. Bozian a reușit să egaleze rapid în minutul 47, pentru ca în minutul 61 să-și treacă în cont dubla, după ce a transformat un penalty obținut tot de el, devenind „călăul” speranțelor albaiuliene.

La ambele goluri adverse, albaiulienii au acuzat erorile de arbitraj, la primul gol fiind un aut în favoarea gazdelor, iar la al doilea, înainte de penalty, Onacă a fost faultat în propriul careu

Situația Unirii se complică enorm, cu al doilea eșec consecutiv pe teren propriu și un singur punct reușit în ultimele trei întâlniri, formația lui Himcinschi fiind amenințată serios cu retrogradarea.

AFC Unirea: Căt. Suciu – F. Morar, Onacă, G. Toma, Ad. Matei – Selagea, Al. Giurgiu – Tat, Lăsconi, S. Culda – An. David; rezerve Petric – N. Rus, Davidaş, Joldeş, M. Oprea, Schiau, Scrob. Antrenor Adorian Himcinschi

CSM Lugoj: Păduraru – Precupanu, D. Ciobanu, Miculescu, Horcea – Zurbagiu, Lazea, E. Olariu, Silaghi, Sărăcin, Bozian; rezerve R. Rus, Radac, Livan, I. Ciubotaru, Marta, Peptenuș, Z. Radu. Antrenor Cosmin Petruesc.