Rămâi conectat
YES, Vușcan! #pentruAlbaIulia

Sport

Alb-negrii revin cu o victorie pe Stadionul „Cetate”: Unirea Alba Iulia – CS Hunedoara 4-2 (3-1)

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

După aproape un an s-a jucat din nou fotbal pe Stadionul „Cetate”, arena albaiuliană găzduind partida de verificare dintre Unirea Alba Iulia şi CS Hunedoara, „alb-negrii” impunându-se cu scorul de 4-2 (3-1).

În jocul în care am consemnat revenirea în tabăra „alb-negrilor” a lui Ionuț Grozav, amfitrionii au dominat categoric jocul și au marcat de trei ori în prima jumătate de oră.

Nou-venitul S. Turuș și-a trecut în cont o dublă, prin reușitele din minutul 15 (reluare din apropiere după bara lui B. Ștef) și 19 (cap, la centrarea lui A. Fulea), iar Alexandru Giurgiu a reușit un eurogol pentru echipa antrenata de Adorian Himcinschi. Tot în prima repriza Șumțiu a punctat pentru oaspeți din penalty (37). După pauza hunedorenii au mai punctat prin Stan, iar tabela a închis-0 căpitanul Selagea din penalty (63).

„E o revenire de bun augur în fața propriilor suporteri pe stadionul Cetate și mă bucur de acestă victorie. Mă declar mulțumit după acest amical, sunt multe lucruri înca de pus la punct după acestă perioadă de pregătire. Avem multe semnale pozitive, și când spun asta fac referire la cele patru goluri marcate și o sumedenie de ocazii ratate și pas cu pas sper să ajungem acolo unde ne dorim”, a declarat la finalul jocului antrenorul unirist Adorian Himcinschi, echipa sa urmând a efectua de miercuri un stagiu de pregătire centralizat la stadionul Cetate.

Este al doilea joc amical al divizionarei terţe, după remiza cu fosta prim-divizionară Pandurii Tg. Jiu, scor 1-1, reuşită semnată de Gicu Grozav.

Unirea Alba Iulia (antrenor Adorian Himcinschi): Căt. Suciu – A. Fulea, Scrob, I. Grozav, Matei – B. Ștef, Selagea, Al. Girugiu, Tat – S. Turuș, Lăsconi; iar după pauză V. Răducanu – F. Morar, Dulap (ex-Mureșul Vințu, ASA Tg. Mureș), N. Rus, Coc, Jude, Onacă, Schiau, Apetri, Davidaș, An. David; Al. Man s-a pregătit separat, S. Iacșa – accidentat.
FC Hunedoara (antrenor Mircea Alic): Cobliș – Bban, Daisa, Sumuțiu, Mercurean – C. Creciunesc, Herci, Simionov, Stan – Marcu, Popa; Pașca, Scorobete, Ionicescu, Apachiței, Kocsic, Buladra, Caval, Casoni, Lehel, Medrea, Obreja.

Cantonamentul va fi în perioada 31 iulie – 5 august, prefaţat prefaţat de disputa cu FC Hunedoara (29 iulie). În continuare sunt meciurile cu Metalurgistul Cugir (4 august, acasă), în 9 august este turul întâi din Cupa României, FC Hunedoara (12 august, retur).

Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS

Sport

Comportare exemplară a sportivelor de la ACS „Alexandra Pavel” Alba Iulia, le cea de-a VIII-a ediție a concursului „Grația Primăverii”, desfășurat la Chișinău

Publicat

în

Sportivele de la ACS „Alexandra Pavel” au avut o comportare exemplară la concursul „Gratia Primăverii”, desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute la Chișinău, unde au reușit să obțină 8 medalii.

„În acest sfârșit de săptămână am participat la cea de a VIII-a ediție a concursului Gratia Primăverii, desfășurat la Chișinău.

Racu Maria – locul 3

Felicitări gimnastelor pentru rezultate!!!

Mulțumim organizatorilor pentru invitație, cat și părinților pentru implicare!”, a transmis antrenoarea Alexandra Pavel.

Citește mai mult

Sport

„Studenții albaiulieni”, victorie meritată împotriva liderului și prezență în play-off: CSU Alba Iulia – Gloria Bistrița 2-0 (2-0)

Publicat

în

Fericire mare pentru CS Universitar Alba Iulia, care, la al doilea an în eșalonul terț, reușește să se califice în play-off, provocând o deziluzie profundă pentru concitadinii de la CSM Unirea Alba Iulia.

Cu o determinare ieșită din comun, universitarii au început foarte bine partida împotriva liderului seriei și și-au creat rapid primele ocazii de gol, fiind conștienți că o victorie le asigură 100% atingerea obiectivului, cel de calificare în playoff. Cu o posesie superioară și cu avânt ofensiv, CS Universitar a reușit deschiderea scorului în minutul 15, prin Abdoulaye Niakate, izbutind majorarea la doar 6 minute distanță, prin Balint Gilyen.

Au mai urmat apoi câte o ocazie clară de ambele părți, însă la pauză s-a intrat cu scorul de 2-0. Cea de-a doua repriză a fost una sub semnul echilibrului, cu un ușor plus ofensiv pentru oaspeți, care au încercat să conteze mai mult în atac, însă forța apărării universitare și câteva intervenții foarte bune ale portalului Gal au făcut ca scorul pe tabelă să rămână neschimbat până la final.

Victorie mare pentru CS Universitar, care reușește accederea în playoff-ul eșalonului terț în premieră, însă la doar cea de-a doua participare în cea de-a treia competiție fotbalistică din România.

În prima etapă din playoff, peste mai puțin de o săptămână, trupa universitară va întâlni tot formația bistrițeană, de această dată în deplasare.

Au evoluat formațiile:

CSU Alba Iulia: R. Gal – Kilyen/ cpt, Niakate, R. Popa, B. Lazăr – Gilyen, M. Șerban, Târșa, V. Boldea, Bucurică, Pîntea; rezerve Al. Șerban, Cunțan, Cisse, Kouadio, Trifu, Piftor, Bidulescu, Ouedraogo, Tronea. Antrenor Bruno Vienescu.

Gloria Bistrița: Mociu – Uțiu, Gallo, Fridrich, L. Popa, R. Bălan, Dat, Mihalcea, Oct. Vasile, Banyoi, Davordzie; rezerve Moga, Fl. Bălan, Chioreanu, Ionică, Sucitu, Zaharia, Mar, S. Itu.Antrenor Adrian Falub.

Arbitri Fl. Mazilu (Satu Mare), Z. Kopriva (Carei), B. Kopriva (Carei) Observatori Teodora Albon (Cluj-Napoca), Fl. Burlea (Făgăraș).

Sport

„Alb-negrii”, au ratat play-off-ul: Metalurgistul Cugir – CSM Unirea Alba Iulia 1-1 (1-1)

Publicat

în

Dezamăgire cruntă pentru CSM Unirea Alba Iulia, care ratează calificarea play-off-ului seriei a IX-a a Ligii a 3-a! „Alb-negrii” din Cetatea Marii Uniri erau obligați să învingă la Cugir și să aștepte rezultate favorabile la Sebeș sau Mediaș.

Astrele nu s-au aliniat pentru formația lui Alexandru Pelici, iar echipa fanion își va aniversa Centenarul în play-out, cursa de urmărire nedând roade. La Cugir s-au năruit toate speranțele uniriste, vizitatorii fiind sub presiune. CSM Unirea Alba Iulia a deschis scorul, a mai avut două bare, însă n-a fost suficient, nu a fost victorie și nici contracandidatele nu s-au împiedicat.

Actul secund începe cu ratarea lui Fetița (48), din careul mic. Reluare alături Ardei (55). Gazdele solicită penalty la un duel aerian Bucur – Cocan (52). Șut în bară Giurgiu (61) din interiorul careului. Șut Indrei (63) prins în doi timpi de Csapo. M. Codrea (82), cap alături. Șut Indrei (87), respins de Csapo cu piciorul. Voleu Roșu (87), respins de portar.

Metalurgistul Cugir: Csapo – R. Păcurar, L. Itu, V. Popa, Vitinha – Șaucă, Udrea, Cocan, Hăprianu (83, Coman), Cîrloanță, Bura (88, Onaci), (82, Raica); rezerve Perjeriu, Neagu, Gavrilă, M. Domșa, Barbu. Antrenor Lucian Itu.

CSM Unirea Alba Iulia: Bucur – Vomir, Ardei, Lalici (60, Roșu) – V. Stanciu (70, Sebaș), C. Cristea (46, M. Boldea), Giurgiu, E. Codrea – Istrate (46, Indrei), Fetița, Raicea (68, M. Codrea); rezerve Stoian, R. Nistor, Mâlnă, I. Grozav. Antrenor Alexandru Pelici

Arbitri M. Chioran (Florești), G. Suciu (Câmpia Turzii), P. Pojar (Cluj-Napoca) Observatori  I. Duma (Sibiu), I. Enea (Bălești).

Eliminare, de pe bancă: M. Neagu (de la gazde) în minutul 65.