Debut de campionat neconvingător pentru „alb-negrii”: Unirea Alba Iulia – Gaz Metan Mediaş II 1-1 (1-1)

Îndosariat în: Sport |

Unirea Alba Iulia a debutat astăzi, în al doilea an petrecut în eşalonul terţ, pe Stadionul „Cetate”, cu o remiză împotriva formaţiei Gaz Metan Mediaş II, scor 1-1 (1-1). „Alb-negrii” au pierdut două puncte, după acest pas fals, împotriva unei echipe extrem de tinere, ce a avut în portarul David Cristea cel mai bun jucător!

Peste 1300 de spectatori pe „Cetate” (646 de bilete vândute), la meciul inaugural. Echipa secundă a „găzarilor” are o medie de vârstă de 17,9 ani, de la primă echipă fiind doar conjudețeanul R. Trif (originar din Jidvei). Prima repriză am asistat la o prestație palidă a amfitrionilor, care cu excepția golului nu au amenințat buturile adverse.

Căpitanul „alb-negrilor” SELAGEA a deschis scorul în minutul 4 după ce a transformat elegant, cu mare stil, „scăriță”, un penalty clar, obținut de Al. Giurgiu, după un duel cu Grădinar. Vizitatorii egalează prin HĂJMĂȘAN, în minutul 37, cu un șut din careu, la coțlul lung, la o nesincronizare din defensiva adversă.

Vizitatorii mai ratează p bună ocazie prin Jica (52), Al. Giurgiu îndepărtând balonul din apropierea porții. La reluare, Himcinschi îl lasă la cabine pe S. Turuș, schimbă registrul tactic, iar amfitrionii au avut două oportunităși prin I. Grozav (51) – șut respins în corner de D. Cristea, Tat (57) – șut afară și Lăsconi (60) – a tras afară din careu. F. Morar (64) a tras puternic din careu dar D. Cristea a respins spectaculos. Nici vizitatorii nu se lasă la prejos, iar Ad. Matei (68) l-a blocat în momentul șutului pe Mîndrean. Ritmul jocului a scăzut, dar Selagea (83) a fost blocat în careul mic, irosind o nouă șansă a gazdelor, iar peste două minute, D. Cristea a intervenit salutar în fața aceluiași Selagea, scăpat singur cu portarul. Portarul medieșean D. Cristea (17 ani) mai arată iarăși că merită să fie omul meciului, reținând „libera” lui Giurgiu de la 18 metri (89)!

• Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – Apetri (84, S. Fulea), Scrob, Ad. Matei, Al. Giurgiu – B. Ștef (41, F. Morar), I. Grozav, Selagea, Tat (69, An. David) – Lăsconi, S. Turuş (46, Al. Man); rezerve V. Răducanu, An. David, Onacă, Davidaş, S. Fulea. Antrenor Adorian Himcinschi.

• Gaz Metan II: D. Cristea – Grădinr, Băcilă, Pop, Juca, Bîrză, Buziuc, Hăjmășan, Capră (58, Mîndrean), R. Trif (88, Cioban), S. Iorga (76, Bîrsan); rezerve Ciupercian, Cioban, Ilaș, Bîrsan, Toșu, Savu, Mîndrean. Antrenor Dumitru Solomon