Administrație
25.000 de lei de la Consiliul Local Alba Iulia pentru reparații la Biserica Maieri II
Pe ordinea de zi a ședinței din 21 august 2013 a Consiliului Local Alba Iulia se află proiectul de hotărâre privind aprobarea alocării sumei de până la 25.000 lei, din bugetul local al municipiului, Parohiei Ortodoxe Române Alba Iulia Maieri II, pentru lucrări de reparaţii curente.
Potrivit raportului de specialitate, reprezentanții parohiei au solicitat administrației locale un sprijin financiar de 50.000 lei pentru lucrări urgente de reparaţii la biserică.
”Biserica Maieri II a fost construită în anul 1713 prin utilizarea materialelor rezultate din demolarea Catedralei fostei Mitropolii Ortodoxe ridicată de Mihai Viteazul în anul 1597, care a fost situată pe locul actualei bisericuţe din lemn ridicată între anii 1988 – 1992. Suma solicitată este necesară pentru reparaţii la biserică constând în: repararea turnului, a acoperişului de tablă, a navei; reparaţii împrejmuire la stradă”, se arată în documentul ce însoțește proiectul de hotărâre.
Conform ”tradiției” instituite de când criza financiară s-a abătut asupra bugetelor locale, suma solicitată a fost înjumătățită din start și chiar și așa se pare că efortul bugetar este destul de mare având în vedere că, potrivit unor surse apropiate de cei care ”țin cheile” vistieriei orașului, sacul cu bani publici nu este foarte voluminos în acest an.
Reamintim că la acest capitol administrația locală a contribuit deja la începutul anului cu o sumă totală de 98.600 de lei, împărțită în mod egal între cele 34 de parohii de pe teritoriul municipiului. De asemenea, în luna mai, Consiliul Local a aprobat alocarea sumei de 36.500 de lei reprezentând jumătate din contravaloarea noii mochete montate în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia.
Administrație
De la 1 iulie 2026, cresc tarifele de salubritate în Alba Iulia
Majorarea salariului minim, creșterea costurilor cu combustibilul și inflația aduc noi scumpiri pentru serviciile de salubritate în Alba Iulia și localitățile din Zona 1 a ADI Salubris.

Pentru a respecta termenele impuse de intrarea în vigoare a noilor costuri, administrația locală din Alba Iulia a propus reducerea perioadei de transparență decizională de la 30 la doar 5 zile lucrătoare.
Primăria Alba Iulia se pregătește să aprobe o nouă ajustare a tarifelor de salubritate practicate de asocierea RER Vest SA – Retim Ecologic Service SA, operatorul care deservește Zona 1 – Lot 1 din cadrul Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor. În acest scop, Primăria a inițiat atât un proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special primarului pentru votul în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Salubris Alba, cât și o procedură accelerată de adoptare a documentației.
Potrivit referatului de specialitate, operatorul a solicitat modificarea tarifelor T1, T2 și T3 invocând mai multe creșteri de costuri care afectează activitatea de colectare și transport al deșeurilor. Printre acestea se numără majorarea salariului minim brut la 4.325 lei începând cu 1 iulie 2026, creșterea prețului combustibilului la peste 8 lei/litru, actualizarea cheltuielilor cu aditivii și lubrifianții și aplicarea indicelui inflației de 4,65% pentru alte categorii de cheltuieli.
• Creșteri pentru populație și firme
Noile tarife propuse vizează atât utilizatorii casnici, cât și cei noncasnici. Pentru locuitorii din mediul urban, factura lunară aferentă colectării și gestionării deșeurilor reziduale ar urma să ajungă la 17,18 lei/persoană/lună fără TVA, respectiv aproximativ 20,79 lei cu TVA inclus. Pentru fracția reciclabilă, costul este estimat la 5,47 lei/persoană/lună cu TVA.
În paralel, tarifele distincte pentru gestionarea deșeurilor municipale vor ajunge la 12,66 lei/persoană/lună fără TVA pentru deșeurile reziduale și 4,88 lei/persoană/lună fără TVA pentru fracțiile reciclabile în mediul urban.
Pentru utilizatorii noncasnici, costurile sunt și mai ridicate. Tariful pentru deșeurile reziduale va fi de 199,14 lei/mc fără TVA, iar pentru deșeurile reciclabile de 120,77 lei/mc fără TVA.
• Reduceri pentru colectarea selectivă
Documentația prevede și menținerea unor reduceri pentru cetățenii care colectează separat deșeurile reciclabile. În Alba Iulia, reducerea estimată este de 0,50 lei/persoană/lună, fondurile provenind din sumele încasate prin organizațiile care implementează răspunderea extinsă a producătorului (OIREP). Reduceri similare sunt prevăzute și pentru Aiud, Ocna Mureș și Teiuș.
• De ce se scurtează transparența decizională
Unul dintre cele mai sensibile aspecte ale proiectului îl reprezintă reducerea termenului de consultare publică. Conducerea Primăriei susține că este necesară scurtarea perioadei de transparență decizională de la 30 de zile lucrătoare la doar 5 zile pentru a permite adoptarea hotărârii înaintea ședinței Adunării Generale a Asociaților ADI Salubris Alba, programată pentru 29–30 iunie 2026.
Argumentul juridic invocat este articolul 7 alineatul 13 din Legea 52/2003 privind transparența decizională, care permite adoptarea accelerată a actelor normative în situații urgente sau excepționale pentru evitarea afectării interesului public.
• Primarul primește mandat pentru vot
Prin proiectul de hotărâre, Consiliul Local este chemat să îi acorde primarului Gabriel Pleșa mandat special pentru a vota favorabil noile tarife în cadrul ADI Salubris Alba. Dacă proiectul va fi aprobat, tarifele modificate vor intra în vigoare la data de 1 iulie 2026.
În finalul ședinței extraordinare de luni, 8 iunie 2026 a Consiliului Local Alba Iulia primarul Gabriel Pleșa a anunțat că o nouă reuniune extraordinară a legislativului local va avea loc luni, 15 iunie 2026.
Este „în lucru”, de asemenea, o „ajustare” a tarifelor de salubritate și pentru localitățile din Zona 2 a ADI Salubris. Este vorba de municipiul Sebeș, orașul Cugir și comunele Blandiana, Câlnic, Ceru Băcăinți, Cut, Daia Română, Doștat, Gârbova, Pianu, Săliștea, Săsciori, Șibot, Șpring, Șugag și Vințu de Jos. În acest caz este luată în calculul revizuit doar creșterea salariului minim de la 1 iulie 2026.
Administrație
Miercuri, 20 mai 2026, a fost predat amplasamentul pentru amenajarea Parcului Alba Iulia Nord
Miercuri, 20 mai 2026, a fost predat amplasamentul pentru realizarea primului parc, construit de la zero în Alba Iulia, după Revoluție. Este vorba de amenajarea Parcului Alba Iulia Nord, din cartierul Micești-Orizont.

Printr-o finanțare nerambursabilă de peste 4,6 milioane euro, Alba Iulia va avea un parc de 8 hectare în cartierul Micești-Orizont, în zona cuprinsă între străzile Rânca, Episcop Emilian Birdaș, Azur, Stadionului și Gârda.
Această investiție este posibilă grație proiectului „Amenajare Parc Nord – Municipiul Alba Iulia – Cartier Micești – Orizont”, finanțat cu fonduri europene prin Programul „Regiunea Centru” 2021–2027, coordonat de ADR Centru.
„Este o realizare importantă pentru municipiul nostru, pentru că noul parc va crea oportunități majore de agrement și de petrecere a timpului liber pentru albaiulieni, pentru familii și copii. Parcul va avea spații de joacă și trasee pentru plimbare sau alergare.
În zona lui de nord se va construi un lac, care va funcționa ca bazin de retenție pentru apele pluviale, preluând surplusul de apă din valea cartierului Micești-Orizont, surplus care va fi direcționat și spre zona umedă a parcului, sprijinind astfel biodiversitatea locală. În zona de pădure mlăștinoasă se vor construi platforme pentru a permite traversarea, dar și protejarea biotopului valoros. De asemenea, se vor lărgi accesele către luciul de apă și zona de stufăriș, pentru a facilita explorarea acestor zone.
În plus, noul „plămân verde” va absorbi o parte din emisiile de CO2 pe care urbea noastră le generează. Prin această investiție, care se va finaliza până în aprilie 2029, vom îmbunătăți conectivitatea și accesibilitatea zonei, pentru că vor fi reabilitate sau amenajate trei accesuri: nord, sud și vest.
Le mulțumesc colegilor din Primărie și partenerilor noștri pentru această reușită. Un oraș frumos nu înseamnă doar clădiri și străzi moderne, ci locuri în care oamenii se simt bine, se întâlnesc și creează amintiri împreună. Ne dorim ca acest parc să devină un colț viu al Albei Iulia, un loc în care copiii să alerge în voie, părinții și bunicii să petreacă timp de calitate, iar fiecare albaiulian să găsească liniște, natură și bucurie aproape de casă.
Investim în spații care sunt gândite pentru oameni și care fac din Alba Iulia un oraș tot mai verde și mai plăcut pentru fiecare generație”, a transmis Gabriel Pleșa, primarul Municipiului Alba Iulia.
-
Mondenacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | albaiuliainfo.ro
-
Din Județacum 2 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2026. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | albaiuliainfo.ro
-
Din Județacum 2 luniCe nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2026: Peste 900.000 de romani își serbează onomastica în 23 aprilie | albaiuliainfo.ro
-
Economieacum 2 luniLocuri de muncă disponibile în Municipiul ALBA IULIA, la data de 21 aprilie 2026
-
Politicăacum o lunăGuvernul Ilie Bolojan a căzut la votul din Parlament. Moțiunea de cenzură PSD – AUR a fost adoptată
-
Economieacum 2 luniLocuri de muncă disponibile în Municipiul ALBA IULIA, la data de 14 aprilie 2026
-
Actualitateacum o lună12-14 iunie: ALBA FEST 2026, în Piața Cetății din Alba Iulia
-
Administrațieacum 2 luniPlângerea prealabilă formulată de STP, actualul operator de transport local, repinsă în Consiliul Local al Municipiului Alba Iulia