623.066 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, în România. Vezi situația pe județe

Îndosariat în: Actualitate |

Până astăzi, 29 decembrie 2020, pe teritoriul României, au fost confirmate 623.066 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

549.262 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.637 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. crt.JudețNumăr cazuri confirmate(total)Număr cazuri nou confirmateIncidența la 14 zile
1.Alba12105461,94
2.Arad13863431,69
3.Argeș183471301,99
4.Bacău16076751,4
5.Bihor17492932,08
6.Bistrița-Năsăud7226471,56
7.Botoșani8102791,6
8.Brașov248261823,16
9.Brăila8080782,82
10.Buzău8146281,16
11.Caraș-Severin6220531,73
12.Călărași6191491,57
13.Cluj290431533,37
14.Constanța256991763,22
15.Covasna4956190,73
16.Dâmbovița14498811,73
17.Dolj14894111,41
18.Galați15603992,49
19.Giurgiu6212531,95
20.Gorj5014200,62
21.Harghita5287240,4
22.Hunedoara114681121,63
23.Ialomița6636362,27
24.Iași266942391,09
25.Ilfov234172394,96
26.Maramureș10439691,59
27.Mehedinți4929351,32
28.Mureș14836491,54
29.Neamț10864481,05
30.Olt9276230,75
31.Prahova237051861,69
32.Satu Mare6887601,03
33.Sălaj6111120,86
34.Sibiu16784561,71
35.Suceava154991411,28
36.Teleorman7494922,23
37.Timiș253942773,41
38.Tulcea5284311,97
39.Vaslui10119691,87
40.Vâlcea9700741,55
41.Vrancea7029300,84
42.Mun. București9865513193,97
43.Cazuri noi nealocate pe județe3966*-99 
TOTAL623.0664.637 

 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 866 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos:

 

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD10
3ARGEŞ34
4BACĂU11
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI18
8BRĂILA8
9BRAŞOV29
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN21
13CLUJ59
14CONSTANŢA41
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ5
18GALAŢI19
19GIURGIU2
20GORJ16
21HARGHITA5
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA6
24IAŞI67
25ILFOV30
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI120
29MUREŞ25
30NEAMŢ21
31OLT18
32PRAHOVA35
33SĂLAJ1
34SATU MARE14
35SIBIU16
36SUCEAVA27
37TELEORMAN8
38TIMIŞ72
39TULCEA8
40VÂLCEA5
41VASLUI19
42VRANCEA3
 TOTAL866

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.628. Dintre acestea, 1.162 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.751.057 de teste. Dintre acestea, 24.242 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.541 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.701 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 349 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 29 decembrie.

albaiuliainfo.ro

Facebook 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Având în vedere aceste aspecte rugăm cititorii să ne raporteze orice abatere de la aceste reguli sesizată în comentariile postate pe albaiuliainfo.ro

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.