706.475 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, în România. Vezi situația pe județe

Îndosariat în: Actualitate |

Până astăzi, 22 ianuarie 2021, pe teritoriul României, au fost confirmate 706.475 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

645.923 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.699 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. crt.JudețNumăr cazuri confirmateNumăr cazuri nou confirmateIncidența la 14 zile
1.Alba13417661,66
2.Arad15333841,37
3.Argeș19941391,02
4.Bacău18172731,46
5.Bihor19516661,73
6.Bistrița-Năsăud8036261,13
7.Botoșani9378411,47
8.Brașov278211482,29
9.Brăila9155281,57
10.Buzău8825280,6
11.Caraș-Severin7376371,81
12.Călărași6954271,03
13.Cluj342221333,13
14.Constanța291751012,09
15.Covasna5433180,83
16.Dâmbovița16118371,21
17.Dolj16886691,38
18.Galați18205561,7
19.Giurgiu7105361,16
20.Gorj5545260,86
21.Harghita5674110,63
22.Hunedoara13036681,44
23.Ialomița7451311,08
24.Iași303871090,89
25.Ilfov275951183,07
26.Maramureș12654732,53
27.Mehedinți5433210,89
28.Mureș16269681,12
29.Neamț12221621,31
30.Olt10328200,58
31.Prahova25516441,01
32.Satu Mare8002581,72
33.Sălaj6893241,83
34.Sibiu18137511,41
35.Suceava17952901,87
36.Teleorman8679381,38
37.Timiș307901663,75
38.Tulcea5929151,07
39.Vaslui11647501,35
40.Vâlcea10786601,34
41.Vrancea7591180,6
42.Mun. București1146854132,52
43.Cazuri noi nealocate pe județe2207*-48 
TOTAL706.4752.699 

 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 783 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos:

 

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD14
3ARGEŞ25
4BACĂU22
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI9
8BRĂILA5
9BRAŞOV19
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ38
14CONSTANŢA45
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ8
18GALAŢI33
19GIURGIU6
20GORJ10
21HARGHITA6
22HUNEDOARA15
23IALOMIŢA15
24IAŞI27
25ILFOV22
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI115
29MUREŞ26
30NEAMŢ21
31OLT16
32PRAHOVA10
33SĂLAJ14
34SATU MARE18
35SIBIU3
36SUCEAVA48
37TELEORMAN17
38TIMIŞ47
39TULCEA5
40VÂLCEA14
41VASLUI11
42VRANCEA5
 Total783

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.968. Dintre acestea, 997 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.268.464 de teste RT-PCR și 69.007 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.712 teste RT-PCR (15.012 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.700 la cerere) și 5.899 de teste rapide antigenice.

albaiuliainfo.ro

Facebook 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Având în vedere aceste aspecte rugăm cititorii să ne raporteze orice abatere de la aceste reguli sesizată în comentariile postate pe albaiuliainfo.ro

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.