738.152 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, în România. Vezi situația pe județe

Îndosariat în: Actualitate |

Până astăzi, 4 februarie 2021, pe teritoriul României, au fost confirmate 738.152 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

684.095 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.668 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. crt.JudețNumăr cazuri confirmate(total)Număr cazuri nou confirmateIncidența la 14 zile
1.Alba14063591,7
2.Arad15893441,01
3.Argeș20362270,64
4.Bacău18855580,98
5.Bihor20266531,28
6.Bistrița-Năsăud8322180,93
7.Botoșani10024511,45
8.Brașov291451062,01
9.Brăila9407220,73
10.Buzău9059250,51
11.Caraș-Severin7789281,28
12.Călărași7225190,7
13.Cluj361061712,4
14.Constanța30213771,41
15.Covasna5618110,72
16.Dâmbovița16736441,08
17.Dolj17685781,13
18.Galați19101681,33
19.Giurgiu7363110,83
20.Gorj5895310,97
21.Harghita5860100,56
22.Hunedoara139161031,6
23.Ialomița7735180,89
24.Iași31682940,85
25.Ilfov28897802,3
26.Maramureș141321842,9
27.Mehedinți5645330,79
28.Mureș16957671,11
29.Neamț12913581,29
30.Olt10670300,44
31.Prahova26252630,89
32.Satu Mare8606571,69
33.Sălaj7300411,73
34.Sibiu18662451,09
35.Suceava19243781,59
36.Teleorman9100181,04
37.Timiș331652733,22
38.Tulcea6117100,64
39.Vaslui12141230,95
40.Vâlcea11159211,01
41.Vrancea7807150,4
42.Mun. București1196753221,9
43.Cazuri noi nealocate pe județe1391*24 
TOTAL738.1522.668 

 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 671 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos:

 

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA29
2ARAD10
3ARGEŞ5
4BACĂU20
5BIHOR16
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI15
8BRĂILA3
9BRAŞOV14
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI13
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ28
14CONSTANŢA50
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ9
18GALAŢI37
19GIURGIU3
20GORJ19
21HARGHITA5
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA2
24IAŞI19
25ILFOV19
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI76
29MUREŞ22
30NEAMŢ11
31OLT12
32PRAHOVA14
33SĂLAJ6
34SATU MARE16
35SIBIU15
36SUCEAVA34
37TELEORMAN18
38TIMIŞ34
39TULCEA6
40VÂLCEA12
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL671

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.747. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.523.609  teste RT-PCR și 144.124 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.234 de teste RT-PCR (16.477 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.757 la cerere) și 7.267 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.438 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.257 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.469 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 158 de persoane.

albaiuliainfo.ro

Facebook 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Având în vedere aceste aspecte rugăm cititorii să ne raporteze orice abatere de la aceste reguli sesizată în comentariile postate pe albaiuliainfo.ro

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.