757.676 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, în România. Vezi situația pe județe

Îndosariat în: Actualitate |

Până astăzi, 12 februarie 2021, pe teritoriul României, au fost confirmate 757.676 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

703.966 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.550 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. crt.JudețNumăr cazuri confirmate(total)Număr cazuri nou confirmateIncidența la 14 zile
1.Alba14550512,06
2.Arad16279531,06
3.Argeș20613300,59
4.Bacău19298450,94
5.Bihor20574380,85
6.Bistrița-Năsăud8467240,84
7.Botoșani10347351,25
8.Brașov300421112,06
9.Brăila9518160,65
10.Buzău9216150,55
11.Caraș-Severin7991231,07
12.Călărași7366190,78
13.Cluj374251092,52
14.Constanța30859941,35
15.Covasna5721100,67
16.Dâmbovița17027430,89
17.Dolj18219901,11
18.Galați19529781,05
19.Giurgiu7472130,71
20.Gorj6199441,27
21.Harghita5985300,56
22.Hunedoara14456891,65
23.Ialomița7902160,86
24.Iași322721120,87
25.Ilfov29637792,13
26.Maramureș151081063,06
27.Mehedinți575880,76
28.Mureș17339611,15
29.Neamț13296421,13
30.Olt10904280,72
31.Prahova26622480,78
32.Satu Mare9021521,77
33.Sălaj7527291,58
34.Sibiu19072581,24
35.Suceava19922811,39
36.Teleorman9375411,15
37.Timiș349092343,62
38.Tulcea620190,54
39.Vaslui12410340,83
40.Vâlcea11313190,8
41.Vrancea7933250,31
42.Mun. București1225213791,95
43.Cazuri noi nealocate pe județe1481*29 
TOTAL757.6762.550 

 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 684 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos:

 

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD10
3ARGEŞ17
4BACĂU9
5BIHOR14
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI25
8BRĂILA3
9BRAŞOV15
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ30
14CONSTANŢA62
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ6
18GALAŢI24
19GIURGIU3
20GORJ17
21HARGHITA7
22HUNEDOARA29
23IALOMIŢA5
24IAŞI23
25ILFOV7
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI110
29MUREŞ17
30NEAMŢ14
31OLT12
32PRAHOVA10
33SĂLAJ13
34SATU MARE23
35SIBIU13
36SUCEAVA25
37TELEORMAN11
38TIMIŞ41
39TULCEA3
40VÂLCEA5
41VASLUI3
42VRANCEA6
 TOTAL684

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.019. Dintre acestea, 973 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.685.927 teste RT-PCR și 192.926 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.608 teste RT-PCR (14.591 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.017 la cerere) și 6.266 de teste rapide antigenice.

 

albaiuliainfo.ro

Facebook 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Având în vedere aceste aspecte rugăm cititorii să ne raporteze orice abatere de la aceste reguli sesizată în comentariile postate pe albaiuliainfo.ro

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.