Actualitate
9 copii cu dizabilităţi ocrotiţi în casele de tip familial „Sfânta Ana” şi „Sfânta Maria” din Alba Iulia au petrecut o săptămână la mare
Un număr de 9 copii cu dizabilităţi multiple şi severe ocrotiţi în Casele de tip familial „Sfânta Ana” şi „Sfânta Maria” din Alba Iulia s-au bucurat între 15 și 21 iulie de o tabără în staţiunea Eforie Nord. Tabăra de agrement şi terapie a fost organizată de Filiala Totoi a Asociaţiei Filantropia Ortodoxă din Alba Iulia în parteneriat cu Primăria Cumpăna din judeţul Constanţa.
Administraţia locală le-a asigurat copiilor şi însoţitorilor condiţii optime de cazare şi hrană, transportul fiind asigurat de Filiala Totoi a Asociaţiei Filantropia Ortodoxă. Copiii, însoţiţi de patru adulţi, au fost cazaţi la un complex din staţiunea Eforie Nord. Pe lângă cura la mare, copii au efectuat zilnic câte o excursie în staţiunile Mării Negre, vizitând mai multe obiective turistice: Delfinariul, Acvariul şi Planetariul din Constanţa, s-au putut plimba cu telegondola şi au vizitat Parcul Aqualand în Mamaia şi staţiunile Costineşti şi Eforie. În toate aceste deplasări copiii au fost însoţiţi de asistentul social al Primăriei Cumpăna care le-a asigurat transportul şi ghidajul.
„Primăria Cumpăna, prin doamna primar Mariana Gaju, domnul viceprimar, Consiliul Local şi doamna asistent social Marilena Ceauşescu au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru ca beneficiarii taberei să fie cât mai mulţumiţi şi mai ales să se bucure de aerul şi terapia de la malul Mării Negre, pe care copiii nu au văzut-o niciodată. Calde mulţumiri, stimă şi consideraţie tuturor celor care ne-au ajutat să oferim acestor copii greu încercaţi de destin, câteva clipe de fericire şi momente de neuitat, în special reprezentanţilor Primăriei Cumpăna din judeţul Constanţa şi mai ales doamnei primar Mariana Gaju, care s-a implicat în mod direct cu dragoste şi compasiune în activitatea noastră, presărând bucurie şi fericire în ochii şi sufletul acestor copii” a precizat părintele Teofil Slevaş, preşedintele Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Totoi.
Casele de tip familial „Sfânta Ana” şi „Sfânta Maria” din Alba Iulia ocrotesc în prezent 30 de copii cu dizabilităţi multiple şi severe, cu vârste între 2 luni şi 18 ani. Copiii provin în mare parte din fostul Leagăn de copii din Alba Iulia, care în anii 2000 a fost desfiinţat în cadrul procesului de reorganizare a sistemului de asistenţă socială din România. Cele două case de tip familial funcţionează în cadrul unui parteneriat încheiat între Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia, Filiala Filantropia Ortodoxă Totoi, Consiliul Judeţean Alba şi Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Alba.
Actualitate
Tragedie pe strada Tudor Vladimirescu din Alba Iulia: femeie de 62 de ani accidentată mortal pe trecerea de pietoni
O femeie de 62 de ani și-a pierdut viața marți, 14 iulie, după ce a fost lovită de un autoturism în timp ce traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni din municipiul Alba Iulia.

Accidentul s-a produs în jurul orei 14.30, pe strada Tudor Vladimirescu. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, la fața locului au intervenit polițiștii Biroului Rutier, după un apel la 112 care anunța producerea unui accident rutier cu victime.
Din primele cercetări a reieșit că un bărbat de 65 de ani, din Alba Iulia, aflat la volanul unui autoturism, a accidentat femeia în timp ce aceasta traversa regulamentar, pe trecerea pentru pietoni, semnalizată și marcată corespunzător.
Victima a suferit leziuni extrem de grave. Echipajul medical sosit la locul accidentului a efectuat manevre de resuscitare, însă acestea nu au avut rezultat, fiind declarat decesul femeii.
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Actualitate
Cum s-a produs accidentul de pe strada Avram Iancu din Alba Iulia, în care o femeie de 77 de ani a fost lovită pe trecerea de pietoni
O femeie în vârstă de 77 de ani a ajuns la spital după ce a fost lovită de un autoturism, marți, 14 iulie, pe strada Avram Iancu din municipiul Alba Iulia.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, accidentul s-a produs în jurul orei 11.15. Din primele cercetări efectuate de polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia, un bărbat de 89 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, a surprins și accidentat femeia, în vârstă de 77 de ani, care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni, prin loc semnalizat și marcat corespunzător.
În urma impactului, victima a suferit leziuni corporale și a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii continuă cercetările în acest caz, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
-
Sportacum o lunăPreședintele Mihai Dăscălescu și antrenorul Dragoș Militaru, dați afară de la CSM Unirea Alba Iulia
-
Actualitateacum 5 zileSTP Alba Iulia anunță suspendarea totală a transportului public din 11 iulie 2026: Autobuzele rămân fără combustibil. Vor fi afectate și cursele din AIDA-TL
-
Administrațieacum 4 săptămâniPrimarul Gabriel Pleșa a convocat Comitetul Local pentru Situații de Urgență: „Dacă STP nu reia cursele, vom aduce temporar un alt operator de transport”
-
Actualitateacum 4 săptămâniSalariile a peste 200 de angajați de la STP nu au mai fost plătite, după refuzul Municipalității de a mai plăti compensația contractuală
-
Administrațieacum 3 săptămâniPrimăria Alba Iulia, după ce a ridicat automatele de bilete din stațiile de autobuz: „Un pas necesar pentru ca cetățenii să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
-
Administrațieacum o săptămânăAutovehiculele murdare, în vizorul autorităților din Alba Iulia. Amenzi de până la 5.000 de lei, prevăzute în noul regulament al Municipiului
-
Administrațieacum o săptămânăGabriel Pleșa: „STP Alba Iulia a primit amenzi de peste 300.000 de lei pentru nereluarea transportului public”
-
Sportacum 4 săptămâniCSU Alba Iulia va evolua în viitorul sezon de Liga a 3-a pe stadionul „Cetate” sau pe terenul sintetic de la Micești