„Alb-negrii” aproape de o mare surpriză, în Cupa României: Unirea Alba Iulia – FCSB 0-1 (0-0)

Îndosariat în: Sport |

Stadionul „Minaur” din Zlatna, a găzduit ieri seară, un meci ce va intra în istoria micuței localități din Munții Apuseni, disputa din „16”-imile Cupei României dintre Unirea Alba Iulia și FCSB, încheiat cu victoria la limită a liderului Ligii 1, ce a marcat unicul gol în final, prin Rusescu (85).

„Alb-negrii” au dat o replică excelentă în meciul anului, cedând doar în final, când Rusescu a evitat o imensă surpriză în fața a aproximativ 3000 de spectatori

• 0-1, MIN. 85: RUSESCU a împins balonul din plasă, din apropiere, după o lovitură liberă de pe partea stângă (un fel de corner mai scurt) executată de M. Roman, balon deviat de Fl. Tănase

MIN. 90+1: Fl. TĂNASE a ratat un penalty, șut în bara dreaptă, lovitură obținută tot de el, la un duel cu R. Ivan. Imediat Cl. Oara a fost blocat de A. Vlad (90+2) în centrul careului!

Unirea Alba Iulia rezistă în fața mult mai galonatului adversar, spectatorii încep să scandeze numele echipei albaiuliene, ce evoluează cu mult curaj

La reluare, Rusescu (47) a șutat iar Sporea a respins în bară, mingea ieșind în corner. Tot Sporea (57) se remarcă la șutul lui Rusescu (57). Teixeira (61) a tras din 14 metri puțin pe lângă bara stângă. În minutul 72, Sporea respinge șutul lui Al. Stan, iar Rusescu nu izbutește să lovească balonul în careul mic (osapeții puteau primi penalty)! Ocazie mare D. Man (80) – cap alături!

În minutul 5, S. Mureșan a trimis pe lângă. Teixeira a șutat în transversală în minutul 19! O nouă ocazia a FCSB, șut din întoarcere Rusescu prins de Sporea. Uniriștii replică prin Selagea (25) – șut peste, cu latul. Ocazie mare Unirea Alba Iulia în minutul 45, când S. Mureșan a trecut pe lângă minge în fața porții, la recentrarea lui P. Păcurar, cu capul!

Porțile arenei s-au deschis la ora 20.00, iar tribunele au fost luata cu asalt de câteva sute de suporteri ce așteptau în afara arenei. Acum tribunele sunt pline, fiind în jur de 3000 de spectatori prezenți, locuri goale fiind doar la peluza mobilă.

Echipe de start:

Unirea: Sporea – R. Ivan, Potopea, I. Grozav, Cl. Marcu – Al. Giurgiu – Cl. Oara, P. Păcurar, Selagea/ cpt, Davidaș (88, Tat) – S. Mureșan (63, A. David); rezerve Căt. Suciu –  Scrob, M. Dăscălescu jr, F. Morar, Goguța. Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu și Raul Oargă.

FCSB: A. Vlad – Jakolis (75, D. Man), L. Filip/ cpt, J. Morais,  D. Toma (46, Fl. Tănase) – Zlatinski, Teixeira – M. Roman, Botezatu (62, Al. Stan), Moruțan – Rusescu; rezerve Bălgrădean – Nedelcu, Fl. Coman,  Cana. Antrenor Nicolae Dică.

Averismente: Oara (23), S. Mureșan (52), Al. Giurgiu (53), Cl. Marcu (82), R. Ivan (89)

Arbitri: Ad. Comănescu (Rm. Vîlcea), M. Nicoară (Drobeta Tr. Severin), G. Stroe (Pitești) Observatori M. Salomir (Cluj-Napoca), T. Biriș (Hunedoara)