„Alb-negrii” au întors scorul în 10 minute și au obținut a patra victorie consecutivă: Unirea Dej – Unirea Alba Iulia 1-3 (1-0)

Îndosariat în: Sport |

Astăzi, la Dej, Unirea Alba Iulia a repurtat cea de-a patra victorie consecutivă, după ce a întors scorul în ultimele 10 minute în actul secund, scor 3-1 (0-1), goluri marcate de Lăsconi, Selagea și Davidaș.

Două reprize diametral opuse pentru „alb-negrii”, la pauză Bicheși făcând două mutări prin care a încercat să schimbe turnura jocului, introducându-i pe Captiu și Onacă. Selagea a sunat deșteptarea, Lăsconi și Davidaș

De remarcat și faptul că Lăsconi a marcat întâiul său gol din 2018, iar Davidaș punctează pentru a treia rundă la rând.

• Bicheși: „În prima repriză nu ne-am regăsit, ultimele 30 de minute le-am dominat”

După primă repriză în care nu ne-am regăsit deloc, în al doilea mitan am reglat chestiunile și am stăpânit confruntarea. În ultimele 30 de minute am dominat și golurile au venit firesc, preluând controlul întâlnirii. Se pare că în campionatul acesta poți să câștigi și dacă joci numai 30 de minute. Selegea este căpitanul în care găsim mereu sprijin, iar în actul secund Lăsconi și Davidaș au fost plusurile în ofensivă. Ne bucură această serie excelentă”, a declarat Adrian Bicheși, antrenor ce nu a pierdut de șase meciuri, suferind un singur eșec pe banca tehnică a Unirii, în primul meci, 0-1, cu Fotbal Comuna Recea.

Unirea Dej: Kodion – Șerban, Hîmpea, Blaj, Podină, Ferhaoiu, Kis, S. Kovacs, C. Itu, Boje, Gnahore; rezerve I. Gerogiu, Iepan, Graur, Papp, Sabo, P. Popescu, R. Muntean.

Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu –  F. Morar, I. Grozav, Al. Man (46, Onacă), Ad. Matei – Al. Giurgiu, De Marco (72, Schiau) – Lăsconi (90, N. Rus), Selagea, Davidaș – An. David (46, Captiu); rezerve Petric, S. Iacșa, Goguța. Antrenori Adrian Bicheși și Marcel Rusu.