„Alb-negrii” au rupt blestemul deplasărilor, după un act secund nebun: CS Iernut – Unirea Alba Iulia 2-3 (0-0)

Îndosariat în: Sport |

La ultima deplasare a turului de campionat şi înaintea derby-ului de foc Performanţa Ighiu, din runda de final „Alb-Negrii” lui Adorian Himcinschi  au reușit să învingă, scor 3-2 (0-0), după o a doua repriză halucinantă.

Cu o singură reușită externă până la acest joc (autogol Konare, CFR Cluj II), uniriștii au avut parte de o confruntare interzisă cardiacilor, în care au fost conduși în două rânduri, cu 1-0 și 2-1.

Pentru prima egalitate a fost nevoie de un alt autogol (!!!), iar apoi s-a declanșat nebunia, marcându-se de 4 ori în numai 12 minute, însă în cele din urmă vizitatorii au reușit să întoarcă scorul, să realizeze a doua victorie la rând și al doilea succes extern al turului!

Gazdele au deschis scorul în minutul 51, prin Pastor, din penalty, faultul fiind făcut de I. Grozav. În minutul 65 s-a restabilit egalitatea când Ungur a deviat în propria plasă șutul trimis de Selagea. Ungur (73) s-a revanșat în minutul 73, printr-un eurogol din lovitură liberă și a început nebunia! Imediat, după câteva zeci de secunde a egalat golgheterul Lăsconi (74), la centrarea lui Selagea (după un corner venit la o deviere în transversală… Ungur), iar apoi, în minutul 76, B. Ștef (primul gol al toamnei) a adus Unirea în avantaj la centrarea lui Ad. Matei

În prima repriză, ocaziile au alternat, Chețan (12) – șut respins de Suciu, iar apoi uniriștii ratează în trei rîndur, prni Davidaș (25), A. David (29) și același Davidaș (31). Ulterior Suciu (34) a respins în corner șutul lui Ludușan.

CS Iernut: P. Crăciun – S. Pop,  Apolțan, Szanto, Pastor, Fekete, I. Kovacs, S. Stoica, Ungur, Chețan, Ludușan; rezerve Călugăr, C. Păcurar, Balea, Szilaghyi, Roman, Korodi, Ștef. Antrenor Nicolae Chira)

Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – N. Rus, I. Grozav, Al. Man, Ad. Matei – S. Fulea, Al. Giurgiu, Selagea, Davidaș – Lăsconi, An. David; rezerve Petric, Scrob, B. Ștef, Schiau, Cr. Păcurar, Onacă, Tat. Antrenor Adorian Himcinschi.