„Alb-negrii” au schimbat liderul, după prima remiză externă: Fotbal Comuna Recea – Unirea Alba Iulia 2-2 (1-1)

Îndosariat în: Sport |

Unirea Alba Iulia a reușit o remiză în Salaj, scor 2-2 (1-1), cu Fotbal Comuna Recea, în partidă contând pentru runda a VII-a a Seriei a 5-a, iar după această remiză albaiulienii au schimbat liderul, șefia fiind preluată de Luceafărul Oradea, după ce a învins net la Galda, 6-2.

Partidă spectaculoasă în această după-amiază, în care amfitrionii au condus în două rânduri, dar vizitatorii au revenit pe tabelă de fiecare dată, egalând prin Mateș (primul gol în Liga a 3-a) și Tat.

Deși cu absențe în efectiv, elevii lui Mihai Manea au spart gheața pe terenuri străine, întrerupând seria celro 5 victorii consecutive realizate de fosta ocupantă a primei poziții.

Chinde a deschis scorul în minutul 12, iar Mateș a restabilit egalitatea în minutul 32, după centrarea lui Ad. Matei.  R. Rus a lovit transversala în minutul 34, Bota a intervenit în două rânduri la loviturile libere executate de Al. Petresc.

R. Rus a adus avantajul în tabăra gazdelor în minutul 74, după o reluare cu capul, însă Tat, 10 minute mai târziu, cu prima reușită stagională, a parafat rezultatul final.

Fotbal Comuna Recea: Bota – Potcoavă, Kis, Urs, M. Coman, Micaș, Opriș, Al. Oltean, R. Rus, Chinde, Teut; rezerve Iura, Mărieș, Mitra, Jucan, Cl. Maftei, Erdei, Pașca, Antrenor Romulus Buia.

Unirea; Angeru – R. Ivan, I. Neag, Guț, Ad. Matei, Frăsineanu (90+3, C. Avram), Selagea, Al. Petrescu, F. Morar (73, Mazilu), Joldeș (46, Mărgărit), Mateș (46, Tat); rezerve Sporea, Kiraly, Zsigmond Antrenor Mihai Manea.