Rămâi conectat

Sport

„Alb-negrii”, la prima înfângere din play-out: Avântul Reghin – CSM Unirea Alba Iulia 3-1 (0-0)

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Deja campioană a play-out-ului, CSM Unirea Alba Iulia a pierdut, astăzi, primul meci din 2024, 1-3 (0-0), în deplasare cu Avântul Reghin, în penultimul meci al sezonului.

Albaiulienii au deschis scorul, dar Avântul a întors rezultatul și a câștigat, toate golurile fiind marcate în ultima jumătate de oră, de jucători intrați în actul secund.

În „orașul viorilor”, vizitatorii au deschis scorul din penalty, prin Giurgiu (63), iar peste câteva zeci de secunde reghinenii au egalat prin Ghiță. Până la final a fost dubla rezervei M. Pop (79, penalty, și 90+4)

Echipa lui Alexandru Pelici a cunoscut gustul înfrângerii după o serie de 12 partide imbatabile (10 victorii și două remize), gruparea din Cetatea Marii Uniri suferind precedentul eșec în urmă cu aproape 6 luni (25 noiembrie, 0-1, pe „Cetate” cu Gloria Bistrița).

Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS

Sport

CSM Unirea Alba Iulia a renunțat la serviciile a zece jucători

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia a anunțat 5 achiziții (Blănaru, A. Voinea, Jorza, I. Balaur și Berța), alte 5 prelungiri de contracte (Istrate, Roșu și Sebaș, plus frații Nistor), dar în același timp formația din Cetatea Marii Uniri s-a despărțit în această perioadă de 10 jucători.

Pe lista despărțirilor figurează portarii Korbl și R. Paulleti (a apărat în finala Under 19), apărătorii E. Codrea și P. Codrea, I. Grozav (va rămâne în cadrul clubului), Ciaun (împrumutat de la Poli Iași) și sârbul Lalici, mijlocașii C. Cristea și Frăsineanu (nu a evoluat în 2024 din pricina unei accidentări) și atacantul M. Codrea. Dintre aceștia, Korbl și Lalici au venit la gruparea albaiuliană în iarnă, dar nu l-au impresionat pe antrenorul Alexandru Pelici care a folosit cele 10 jocuri din play-out pentru a se edifica asupra potențialului jucătorilor din efectiv.

Pe lângă cei trei frați Codrea (Paul, Emanuel și Marian), nu vor mai continua nici experimentații localnici Ionuț Grozav (35 ani) și Călin Cristea (36 ani), ultimul fiind aproape de CIL Blaj, echipă aproape promovată în Liga 3. Cu majoritatea fotbaliștilor care vor părăsi CSM Unirea Alba Iulia s-au semnat rezilierile, dar mai sunt discuții cu o serie dintre jucătorii aflați pe listă.

Din efectivul sezonului trecut vor continua Bucur, Sebaș, Vomir, Ardei, Mâlnă, Fetița, Giurgiu, Raicea, M. Boldea, Istrate, Roșu, Ardeiu și Indrei. De asemenea se discută cu Stoian și Vl. Stanciu (au fost împrumutați un sezon de la Dinamo), respectiv frații Darius și Raul Nistor („U” Cluj, prim-divizionara fiind de acord cu prelungirea detașării, aceștia fiind achiziționați definitiv de CSM Unirea).

Spre comparație și în vara anului trecut, când obiectivul clubului a fost promovarea în Liga 2 pentru a celebra Centenarul, la CSM Unirea Alba Iulia s-au produs modificări masive în efectiv, plecând și atunci peste 10 jucători. Reunirea lotului este fixată pentru luni, 8 iulie, iar peste o săptămână plecarea într-un stagiu centralizat în Austria.

Citește mai mult

Sport

Portarul Dennis Berța, cel de-al cicilea transfer al verii la CSM Unirea Alba Iulia

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia a parafat transferul cu numărul cinci din această vară. Portarul Dennis Berța a semnat un contract valabil pe un an cu Unirea Alba Iulia, angajament care se va prelungi cu încă un sezon în contextul în care CSM Unirea Alba Iulia va promova în Liga a II-a.

„Vin să ajut echipa să promoveze, să ducem Unirea Alba Iulia acolo unde este locul ei. Chiar dacă sunt tânăr cunosc istoria acestei echipei și doresc ca Alba Iulia să revină acolo unde îi este locul. Sper ca publicul să vină în număr cât mai mare la meciuri și să ne susțină. Vreau să mulțumesc domnului Alexandru Pelici și conducerii clubului pentru încrederea acordată”, a declarat Dennis Berța, noul portar al Unirii Alba Iulia.

Dennis Berța este născut pe 9 noiembrie 2006 și vine de la AFC Hermannstadt, în ultimele două sezoane acesta pregătindu-se cu echipa lui Marius Măldărășanu și a apărat la echipa U-17 și U-19.

Pe lângă Dennis Berța până în acest moment au sosit la CSM Unirea Alba Iulia următorii: Ștefan Blănaru, Ionuț Balaur, Albert Voinea și Amir Jorza.

Sport

Tricolorii, debut cu dreptul la EURO 2024: România – Ucraina 3-0 (1-0)

Publicat

în

România a fost la înălțime, în meciul de debut la Euro 2024, cu Ucraina, 3-0, și a obținut cea mai categorică victorie din istoria prezențelor la turneele finale.

Oamenii lui Edi Iordănescu au început destul de timid partida și i-au lăsat pe ucraineni să controleze meciul. Totul până în minutul 30 când Nicușor Stanciu a prins un șut fantastic din afară careului care a deblocat partida.

Repriza secundă a început cu România în atac, iar acest lucru s-a concretizat imediat pe tabela de marcaj.

Răzvan Marin a înscris în minutul 55 cu un șut de la 20 de metri, iar cinci minute mai târziu, Denis Drăguș a dat și el lovitura și a dus scorul la 3-0.

Ultima jumătate de oră a fost una echilibrată cu o Ucraina incapabilă să pună probleme tricolorilor.

Înainte de turneul final, Nicușor Stanciu și Mihăilă au declarat în presă, după amicalele cu Bulgaria și Liechtenstein încheiate 0-0: ”Alții nu aveți, trebuie să ne susțineți pe noi”.