„Alb-negrii” umiliți în primul derby „de Alba” al sezonului: Unirea Alba Iulia – CSO Cugir 1-4 (1-1)

Îndosariat în: Sport |

CSO Cugir s-a impus în primul derby „de Alba” al sezonului, 4-1 (1-1), pe „Cetate”, cu rivala Unirea Alba Iulia. Gruparea de sub Drăgana a reușit o victorie firească, după ce a întors scorul, deschis de Selagea (16).

A fost un simplu foc de paie, întrucât trupa lui Itu a preluat frâiele ostilității și a întors, cu stil, rezultatul

„Roș-albaștrii” au dominat confruntarea orgoliilor și a câștigat în premieră pe arena albaiuliană, după revenirea Unirii în eșalonul terț, amfitrionii prezentându-se extrem de modest.

Vizitatorii au revenit în joc, egalând până la pauză prin M. Lupu (35). Primele 10 minute după pauză au fost șocante pentru “alb-negri”, ce au primit trei lovituri. Mai întâi Scrob (47) a fost eliminat, iar de inferioritatea numerică a profitat rapid trupa lui Lucian Itu, ce a punctat rapid prin Șaucă (51, “căpitanul” oaspeților fiind cel mai bun de pe teren) și ex-uniristul P. Păcurar (56, din penalty).

Zarurile fiind aruncate, M. Lupu (72) a desăvârșit umilința „alb-negrilor” cu un nou penalty transformat, pentru un succes fără dubii al Cugirului, ce a fost vioara întâi a jocului. Tot el a mai avut o bară (88), din poziție singur cu Sporea.

1-0, MIN. 16: SELAGEA a decshis scorul cu un șut în diagonală, de la 10 metri, după pasa primită de la M. Codrea

1-1. MIN. 35: M. LUPU l-a lobat pe Sporea, după eroarea lui Scrob

1-2, MIN. 51: ȘAUCĂ a reluat din voleu, de la 10 metri, în dreapta lui Sporea, la centrarea lui Dușmanu

1-3. MIN. 56: ex-uniristul P. PĂCURAR a transformat un penalty, după faultul făcut de Haj la Dușmanu

1-4. MIN: 72: M. LUPU a transformat un nou penalty, acordat pentru un henț al lui D. Lupșan la șutul lui Codrea

Echipe de start:

Unirea: Sporea – Haj (68, Zsigmond), Scrob, V. Codrea, Al. Giurgiu – Bârdea, D. Lupșan – Selagea (86, F. Morar), Circov (60, Mâlnă), Bucurică (86, Joldeș) – M. Codrea (68, An. David); rezerve Sîntoma, Adam, Dehelean,  M. Dăscălescu jr. Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu, Mircea Oprea.

CSO: Toilă – Tăban, I. Grozav, Șt. Radu, Dușmanu (30, L. Contra) – Șaucă (77, Cocan), Al. Rus, Boldea, M. Neagu (30, Vitinha), P. Păcurar (77, G. Goronea), M. Lupu; rezerve N. Bănică, Șuteu, Casian, R. Trif,  R. Voicu,. Antrenor Lucian Itu.

• Avertismente D. Lupșan (72)/ Dușmanu (76) • Cartonaș roșu: Scrob (47).