Rămâi conectat

Sport

Antrenorul Miroslav Popov și-a prelungit contractul cu CSU Alba Iulia

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Antrenorul sârb Miroslav Popov a semnat prelungirea contractului cu echipa feminină de baschet CSU Alba Iulia, pentru următorul sezon competițional. După ce anul acesta a jucat finala Cupei României şi a terminat pe poziţia a 4-a, în viitorul campionat echipa albaiuliană are drept obiectiv cucerirea unei medalii naţionale.

miroslav-popov-csu-alba-iuliaEste firescă să ne dorim să ridicăm ştacheta. În următoarele două luni încercăm să ne întărim lotul şi vizăm anumite transferuri. În acelaşi timp, mi-aş dori să o păstrăm în efectiv pe Amanda Thompson, cea mai bună jucătoare a noastră. Facem eforturi în acest sens, însă am înţelege şi dacă ea va da curs unei oferte venite de la o echipă participantă în Euroligă”, a spus Popov, care a plecat în ţara natală.

Şi dacă pe banca tehnică se poartă continuitatea (Popov ajutat de George Lăncrănjan), în schimb Petru Eleş, directorul sportiv îşi va încheia colaborarea cu team-ul studenţesc la care a activat doi ani. După cea mai bună stagiune din istorie, CSU Alba Iulia îşi va relua pregătirile în cursul lunii august, formaţia din Cetatea Marii Uniri intenţionând ca la toamnă să participe în cupele europene.

FOTO: ARHIVĂ


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

Bianca Ciontea și Eduard Jelea (CS Unirea Alba Iulia), comportare excelentă la Campionatul Național de Taekwondo WT 2026

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Bianca Ciontea și Eduard Jelea, sportivi legitimați la CS Unirea Alba Iulia și pregătiți de antrenorul Alin Moldovan, au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național de Taekwondo WT 2026 – copii, juniori mici și cadeți, desfășurat în perioada 6–8 martie 2026, la București.

Cei doi sportivi ai clubului au reușit să urce pe podium la categoria cadeți, obținând locurile 1 și 3 în cadrul competiției.

Rezultatele cadeților CS Unirea Alba Iulia:

• Bianca Ciontea – locul 1, categoria de greutate – 33 kg;

• Eduard Jelea – locul 3, categoria de greutate – 37 kg.

„Sunt rezultate foarte bune, care arată seriozitatea, dedicarea și disciplina sportivilor noștri”, a transmis antrenorul Alin Moldovan.

CS Unirea Alba Iulia transmite felicitări sportivilor și antrenorului pentru performanțele obținute și le urează mult succes la competițiile viitoare.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Lenuța Constantin (CSU Alba Iulia), dublă campioană națională în probele de 1.500 și 3.000 de metri

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Lenuța Constantin, sportivă legitimată la CS Universitar Alba Iulia, a devenit dublă campioană națională în cadrul campionatelor Naționale de sală Under 20 de la București. De asemenea, Andrei Crașovan (CSȘ Caransebeș/Mica Romă Blaj) a cucerit medalia de bronz la 3000 metri, ambii fiind pregătiți de antrenoarea Cristina Man.

Lenuța Constantin (19 ani) a fost prima în cursele de 1.500 de metri (timpul 4:41.39) și 3.000 metri (rezultatul 10.06.21).

Andrei Crașovan (CSȘ Caransebeș/Mica Romă Blaj) a cucerit medaliade bronz la 3.000 metri (timpul 8:51,10, PB) și s-a clasat pe locul 4 pe distanța de 3.000 metri (timpul 4:06.88).

David George Cozma (CSU Alba Iulia) a încehiat ambele curse pe locul 5, la 1.500 metri (timpul 4:08.30) și 3.000 metri (rezultatul 9:05.96)

Viorel Medeșan (Mica Romă Blaj, sportiv născut în 2009) a fost pe locul 7 la 800 metri (timpul 2:00.23, PB) și pe locul 17 la 400 metri (54.00, PB).

Tot la 800 de metri a concurat Cordin Vințan (LPS Alba Iulia/CS Unirea Alba Iulia), care terminat pe poziția a șasea, tot cu PB (1:59.87).


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Dragos Mititaru, antrenor CSM Unirea Alba Iulia, după victoria de la Sântana: „Trebuie să-mi cumpere băieții ceva pentru inimă”

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Dragoș Militaru, antrenorul CSM Unirea Alba Iulia, a obținut cel de-al doilea său succes, după 3-0 acasă, cu CIL Blaj. Doar că de această dată Militaru a recunoscut că echipa sa a trăit periculos.

„Trebuie să-mi cumpere băieții ceva pentru inimă, pentru că puteam închide mai repede, după vreo trei ocazii imense. Sunt foarte importante cele trei puncte, după un meci fără gol primit în deplasare, pe un sintetic nu tocmai convenabil, ca să zic așa. Nu ne avantajează, nu ne antrenăm pe sintetic, dar un teren unde Timișoara a făcut egal, sau unde Cugirul a pierdut, iar noi am reușit să câștigăm. Chiar dacă scorul a fost doar 1-0, eu cred, per total, am meritat victoria și puteam să închidem jocul chiar mai repede. Dar felicitări și echipei gazdă pentru combativitatea și felul în care s-a luptat până la final. Toată lumea și-a făcut treaba, mai ales că noi nu avem titulari și rezerve. Avem 24 de jucători din care trei portari, care pot oricând să intre și să ajute echipa să-și îndeplinească obiectivul. Ei trebuie să încerce să joace, să se dezvolte pe ei și atunci automat se dezvoltă și echipa. Jucătorii au intrat bine de pe bancă, cum au intrat și săptămâna trecută, îi felicit pe toți”, a declarat Militaru pentru sportarad.ro.

Noul „principal” al formației „alb-negre” rămâne să continue parcursul lui Alexandru Pelici, iar din vară să antreneze în Liga 2-a.

„Ne dorim promovarea, dar trebuie să luăm fiecare meci, pas cu pas. Avem un meci acasă săptămâna viitoare, după aceea vine meciul cu Poli, să vedem și meciul cu Ghiroda, dacă o să conteze în clasamentul play-off-ului. Dacă nu, oricum trebuie să-l tratăm foarte serios, pentru că e un meci înaintea play-off-ului, un meci în fața propriilor spectatori și trebuie să avem o evoluție foarte bună. Cred că o să se joace până la final, nu cred că echipele o să fie despărțite de foarte multe puncte. Iar cele 24 de puncte în play-off sunt multe, zic eu”, a completat Dragoș Militaru.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Cele mai citite știri

albaiuliainfo, stiri alba iulia, informatii alba iulia