Calificare asigurată încă din manșa tur a Cupei României: CSU Alba Iulia – Nova Vita Tg. Mureș 97-56

Îndosariat în: Sport |

csu-alba-iulia-csm-targoviste-primul-amicalCSU Alba Iulia a debutat cu dreptul în noul sezon, cu o victorie indubitabilă în prima manșă a Cupei României, acasă, cu Nova Vita Tg. Mureș, scor 97-56 (28-17, 27-14, 22-8, 20-17)

Partida a fost o simplă formalitate pentru studentele conduse de Miroslav Popov, care au întâlnit un adversar modest, ce a deplasat numai 6 jucătoare.

Confruntarea s-a transformat într-un antrenament cu public și un succes fără replică a gazdelor, ce au condus în permanență, deși nu au turat motoarele. Cu un ecart liniștitor la pauza mare (55-31), în a treia pătrime albaiuliencele nu le-au permis oponentelor să înscrie decât 8 puncte și la finele sfertului trei conduceau confortabil: 77-39. CSU Alba Iulia nu le-a avut în lot pe Valencia McFarlen și Dora Ardelean, iar Elisabeth Pavel nu a jucat deloc.

Practic calificată în turul următor, CSU Alba Iulia va întâlni foarte probabil în sferturile de finală ale Cupei României pe CSM Satu Mare ce a învins în deplasare pe Rapid Bucureşti.

Pentru gazde au punctat: Jessica Kuster – 23 puncte,  L’Oreal Price – 23 Alexandra Uiuiu – 17, Milica Deura – 13, Wumi Agumbiade – 9, Marta Fodor – 7, Larisa Toma -5. Returul este miercuri, 24 septembrie, la Tg. Mureș.