Rămâi conectat

Sport

Campionatul European de Arte Marţiale a debutat în această dimineață în sala de sport a Universităţii din Alba Iulia

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

karate-ce2013-alba-iuliaCampionatul European de Arte Marţiale organizat în premieră la Alba Iulia a debutat oficial în această dimineață. Peste 350 de sportivi din peste 10 ţări se vor înfrunta astăzi şi mâine  în stiluri precum Karate-Do Kumite (Ippon Shobu, Sanbon Shobu) şi Kata (individual şi pe echipe); Kobudo – Weapon Kata, Sport Kenjutsu; Jujutsu (Sport Jujutsu – Duo System).

Ziua de sâmbătă a fost dedicată copiilor, iar mâine vor intra în competiţie “centurile negre”.

La deschiderea oficială au fost participat notabilităţi locale şi judeţene, la eveniment fiind prezenţi peste 350 de sportivi din 10 ţări europene, respectiv Olanda, Germania, Belgia, Suedia, Polonia, Bosnia-Herţegovina, Serbia, Ungaria, Italia şi bineînţeles România (în jur de 230 de karateka autohtoni).


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

CSM Unirea Alba Iulia a depus memoriu la TAS în legătură cu CSL Ștefăneștii de Jos și stabilirea celei de-a cincea echipe promovate în Liga a 2-a

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia anunță că a depus memoriu la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, în legătură cu CSL Ștefăneștii de Jos și stabilirea celei de-a cincea echipe promovate în Liga a 2-a.

Reamintim ca CSL Ștefăneștii de Jos a promovat direct în Liga a 2-a, însă FRF ar fi făcut „uitată” o decizie de depunctare a formației ilfovene.

„CSM Unirea Alba Iulia informează opinia publică faptul că a inițiat demersurile oficiale la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne, în legătură cu situația creată în urma deciziei Comisiei de Disciplină și Etică a FRF privind clubul CSL Ștefăneștii de Jos și efectele acesteia asupra turneului de promovare în Liga a 2-a.

În cursul zilei de astăzi, directorul clubului, Mircea Radu Urcan, s-a deplasat la sediul Federației Române de Fotbal pentru discuții pe marginea acestei situații. Alături de acesta s-a aflat și viceprimarul Municipiului Alba Iulia, Marius Filimon, demersul beneficiind de sprijinul Primăriei Municipiului Alba Iulia.

Prin cererea depusă la TAS, clubul solicită analizarea modului în care a fost organizat turneul pentru stabilirea celei de-a cincea echipe promovate din Liga a 3-a în Liga a 2-a. CSM Unirea Alba Iulia consideră că are un interes sportiv direct și legitim, având în vedere participarea echipei în turneul de promovare și calificarea în finala acestuia.

Prin acest demers, clubul urmărește clarificarea situației și respectarea principiilor de corectitudine și echitate sportivă.

Clubul va informa publicul și suporterii cu privire la evoluția acestui caz”, au transmis reprezentanții clubului CSM Unirea Alba Iulia.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Antrenorul Dragoș Militaru, după ratarea promovării în liga a 2-a: „Nu meritam mai mult, nu am avut nicio șansă, au fost mult mai buni!”

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia a pierdut sâmbătă barajul de promovare în Liga 2, 0-2 (0-1), în deplasare cu SC Popești-Leordeni, echipă care a realizat o promovare istorică, în premieră în eșalonul secund.

Decepția unui nou sezon ratat, asta după o prestație dezamăgitoare în confruntarea decisivă, este explicată de Dragoș Militaru, după un al doilea eșec din mandatul pe banca „alb-negrilor”

„Am pierdut o finală din care nu știu dacă meritam mai mult. Am avut o singură, hai două ocazii mai mari. Cred că am fost depășiți de miză, nu pot să-mi dau seama.

La cum am arătat meciul, am întâlnit cea mai bună echipă din partea a doua a sezonului. Pierdeam majoritatea duelurilor, mi s-a părut o echipă care era din altă ligă. Nu am putut mai mult, au fost mult mai buni, tranziții rapide, nu au greșit nimic, erau foarte siguri, mult peste noi azi, din toate punctele de vedere.

Nu am avut nicio șansă, cu toate schimbările, au fost puține realizări. Promovarea s-a pierdut astăzi, în această partidă, mă așteptam la mai mult, chiar dacă au fost două meciuri în deplasare. Suporterilor le mulțumim că au fost alături de noi în număr mare. Sunte dezamăgiți, și noi și ei. Viața merge înainte, trebuie să strângem rândurile, să ne ne îmbunătățim și sperăm să fim mai buni”, a spus Dragoș Militaru, extrem de realist după înfrângerea fără niciun dubiu.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Cele mai citite știri

albaiuliainfo, stiri alba iulia, informatii alba iulia