CSU Alba Iulia s-a calificat în semifinale după ce a învins în deplasare cu 84-50 pe CSM Satu Mare

Îndosariat în: Sport |

csu-alba-iulia-csm-satu-mareCSU Alba Iulia a învins în această după-amiază pe CSM Satu Mare, în al doilea meci din cadrul play-off-ului la baschet feminin şi s-a calificat în semifinale, unde va întâlni CSM Târgovişte, echipa lui Popov avâd avantajul disputării a două jocuri pe teren propriu. Scorul final al partidei a fost 84-50 pe sferturi 17-17, 26-13, 14-15, 27-5 pentru CSU Alba Iulia

Este al doilea sezon la rând în care CSU se califică între primele 4 echipe din ţară, sezonul precedent adversară fiind tot formaţia dâmboviţeană. Fără prea mari emoţii privind calificarea, fetele lui Popov nu au forţat, iar partida a fost una strânsă şi frumoasă. Primul sfert s-a terminat la egalitate 17-17, formaţia locală fiind tare înverşunată, iar CSU Alba Iulia nu a pus presiune pentru a nu risca accidentări. În cel de-al doilea sfert, baschetbalistele lui Miroslav Popov şi-au asigurat o diferenţă liniştitoare pentru întreaga partidă, câştigând la finalul celor 10 minute cu 26-13. În cea de a treia parte, fetele fostului director universitar, Petru Eleş s-au impus, însă la o diferenţă de un singur punct, 15-14. În ultimul sfert, CSM Satu Mare a căzut din punct de vedere fizic, iar Cadjo şi compania au câştigat ultima parte, scor 29-5.

Echipa lui Popov este la a patra victorie consecutivă în faţa formaţie rivale din anii trecuţi, la care activează Petru Eleş, Eniko Laza şi Bianca Voica, toţi trei aplaudaţi de Galeria “Gruppo Arnsberg”

Marcatoare: Chastity Reed – 15, Sasa Cadjo – 13, Breanna Salley – 12, AnneMarie Părău – 8, Chadijah Whittington – 8, Marina Mandic – 7, Alexandra Uiuiu – 6,Tiffany Brown – 6, Ildiko Nagy – 6.