Actualitate
Cum să nu te păcălești de Paște și să cumperi carne de câine în loc de miel
Având în vedere că se apropie Paștele, majoritatea românilor vor merge în piețe pentru a cumpăra carne de miel. La fel ca în fiecare an, revine în atenție mitul potrivit căruia carnea de câine poate fi vândută de falși comercianți drept carne de miel.
Nu se știe dacă e doar un mit urban sau nu, dar un lucru e clar… Multă lume se teme că s-ar putea păcăli în piață și că va ajunge să cumpere carne de câine, în loc de carne de miel. Specialiștii susțin că sunt extrem de puține aceste cazuri sau chiar inexistente.
Dar, totuși, pe internet sunt de găsit câteva sfaturi pentru ca românii să nu fie înșelați în piețe, potrivit realitatea.net.
Cum recunoști carnea de miel:
Există câteva diferențe între bucățile de carne de miel şi cele de câine, de care ar trebui să ții cont:
• Câinele are configuraţia corpului şi musculatura mai lungi şi mai subţiri, pe când carcasa de oaie este mai scurtă;
• Grăsimea se depune şi sub piele la carcasa de oaie, iar la câine – nu;
• Capul de miel are dinţi incisivi, în faţă, numai pe maxilarul inferior, pe când câinele are pe ambele, colţii mari sunt greu de confundat;
• Oaia are 5 vertebre sacrale, iar câinele are doar 3; în plus, osul sacrum (al bazinului) este lung la ovine, faţă de al câinelui, care este scurt şi aproape pătrat;
• Mielul nu are fibulă la picioarele din spate, câinele are acest os al gambei;
• Ficatul de miel are 4 lobi, iar cel de câine are 6.
De asemenea, dacă vrei să cumperi carne de miel dezosată, ar trebui să știi că:
• Mirosul înţepător este caracteristic cărnii de oaie;
• Grăsimea de miel este albă, tare şi sfărâmicioasă, uscată, pe când cea de câine este moale, untoasă, de culoare alb-cenuşie;
• Carnea de oaie este roşie, nuanţele de culoare diferă în funcţie de vârstă, şi este cu atât mai deschisă cu cât animalul este mai tânăr; are fibre musculare fine şi dense, apropiate între ele, cu un aspect compact; carnea de câine are culoarea roşu-închis, fibra musculară este fină şi consistenţa – moale.
sursa: realitatea.net
Actualitate
Joi, 23 iulie 2026: Consultații oftalmologice gratuite, la Alba Iulia
Campania Națională „Ai Grijă de Ochii Tăi” revine joi, 23 iulie 2026, la Alba Iulia, locație Casa de Cultură a Sindicatelor, Str. Mihai Viteazul, nr. 31.

Specialiștii în domeniu efectuează consultații gratuite pentru determinare de dioptrii pentru ochelari, solicitanții având posibilitatea de plată în două rate a ochelarilor.
Reprezentanții firmei oferă și promoții speciale pentru persoanele peste 50 ani (-20%) și persoanele peste 40 ani (-10%). Ramele sunt gratuite, plătiți doar lentilele.
Pentru bifocali și progresivi plătiți doar o lentilă, iar a doua va fi gratuită.
Pentru programare și informații suplimentare, solicitanții se pot adresa la numerele de telefon: 0737 600 007 și 0726 770 405
Constantin PREDESCU
Actualitate
Accident pe strada Arnsberg din Alba Iulia: Doi minori au ajuns la spital după ce au intrat cu trotineta electrică într-un autoturism
Un accident rutier s-a produs, joi după-amiază, pe strada Arnsberg din Alba Iulia, după ce o trotinetă electrică pe care se aflau doi minori a fost implicată într-o coliziune cu un autoturism. La fața locului au intervenit polițiștii, în urma unui apel la numărul unic de urgență 112.

Potrivit primelor informații, cei doi minori, în vârstă de 12 și 16 ani, se deplasau pe aceeași trotinetă electrică în momentul în care au intrat în coliziune cu un autoturism. În urma accidentului cei doi minori au suferit leziuni ușoare și au fost transportați la spital pentru investigații și acordarea îngrijirilor medicale.
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările în care s-a produs accidentul rutier de pe strada Arnsberg din Alba Iulia.
-
Sportacum o lunăPreședintele Mihai Dăscălescu și antrenorul Dragoș Militaru, dați afară de la CSM Unirea Alba Iulia
-
Actualitateacum o săptămânăSTP Alba Iulia anunță suspendarea totală a transportului public din 11 iulie 2026: Autobuzele rămân fără combustibil. Vor fi afectate și cursele din AIDA-TL
-
Administrațieacum 4 săptămâniPrimarul Gabriel Pleșa a convocat Comitetul Local pentru Situații de Urgență: „Dacă STP nu reia cursele, vom aduce temporar un alt operator de transport”
-
Actualitateacum o lunăSalariile a peste 200 de angajați de la STP nu au mai fost plătite, după refuzul Municipalității de a mai plăti compensația contractuală
-
Administrațieacum 3 săptămâniPrimăria Alba Iulia, după ce a ridicat automatele de bilete din stațiile de autobuz: „Un pas necesar pentru ca cetățenii să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
-
Administrațieacum 2 săptămâniAutovehiculele murdare, în vizorul autorităților din Alba Iulia. Amenzi de până la 5.000 de lei, prevăzute în noul regulament al Municipiului
-
Administrațieacum 2 săptămâniGabriel Pleșa: „STP Alba Iulia a primit amenzi de peste 300.000 de lei pentru nereluarea transportului public”
-
Sportacum o lunăCSM Unirea Alba Iulia a depus memoriu la TAS în legătură cu CSL Ștefăneștii de Jos și stabilirea celei de-a cincea echipe promovate în Liga a 2-a
