Rămâi conectat

Actualitate

După ce au sustras 6 televizoare pe care le-au amanetat, doi minori din Alba Iulia sunt cercetați pentru furt

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Poliţiştii de ordine publică din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia au reuşit documentarea activităţii infracţionale a unui minor de 15 ani din Alba Iulia.

Din verificările efectuate  s-a stabilit faptul că în perioada 19-23.04.2013, adolescentul a sustras din subsolul unui local din municipiu, şase televizoare tip plasmă, pe care le-a transportat la domiciliu cu ajutorul unui alt minor de 17 ani, iar a doua zi, cu sprijinul unui bărbat de 63 de ani, le-a amanetat  la o casă de amanet, de unde au fost ridicate, ulterior, de organele de poliţie.

În continuare, faţă de minorul de 16 ani, se efectuează cercetări, sub aspectul comiterii infracţiunii de „furt calificat”, faptă prevăzută şi pedepsită de articolul  208 aliniatul 1, articolul  209 aliniatul 1 litera g Cod Penal, iar faţă de minorul de 17 ani şi persoana de sex bărbătesc de 63 de ani, pentru comiterea infracţiunii de „tăinuire”,  faptă prevăzută şi pedepsită de articolul 221 aliniatul 1 Cod Penal, urmând a se documenta întreaga activitate infracţională a acestora”, precizează reprezentanții IPJ Alba.

FOTO: ARHIVĂ


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Poliția Locală Alba Iulia este în căutarea unor indivizi care au vandalizat cu graffiti fațade de blocuri, mobilier urban și containere de gunoi

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

În cursul dimineții de miercuri, 12 noiembrie 2025, maim multe echipaje ale Poliției Locale au fost în teren, pe străzile din Alba Iulia, în încercarea de a constata și identifica autorii unor graffiti pe blocuri, coșuri de gunoi și alte spații publice.

Aceasta acțiune face parte dintr-un program de prevenire și descurajare a vandalismului, vizând protejarea mobilierului urban și menținerea aspectului orașului. Autoritățile reamintesc că astfel de fapte se sancționează cu amenzi între 3.000 și 6.000 de lei.

Poliția locală a municipiului Alba Iulia a inițiat o serie de acțiuni de identificare și descurajare a persoanelor care deteriorează mobilierul urban prin imprimarea de însemne, înscrieri, desene sau imagini. Sunt vizate zonele frecvent afectate, parcuri, pasaje pietonale, stații de transport în comun, blocuri de locuințe etc.

Scopul principal al demersului este descurajarea comportamentelor antisociale și protejarea aspectului orașului prin intensificarea patrulărilor și verificărilor.

Poliția locală reamintește că astfel de fapte constituie contravenții, iar conform Legii nr. 61/1991 republicată, art 2, pct. 14, imprimarea de însemne, înscrieri, desene sau imagini, fără drept, prin orice mijloace, pe pereţii clădirilor, pe garduri sau pe obiecte de folosinţă comună aflate în locuri publice, precum şi deteriorarea prin orice mijloc a acestora se sancționează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 23 de ani din Alba Iulia reținut de polițiști, după ce a încălcat ordinul de protecție provizoriu și s-a apropiat de fosta soție

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Marți, 11 noiembrie 2025, polițiștii Postului de Poliție Ciugud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 23 de ani, din Alba Iulia, cercetat pentru încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Din cercetări a reieșit că, în cursul zilelor de 7 și 11 noiembrie 2025, bărbatul ar fi încălcat măsurile dispuse prin ordinul de protecție, emis de către Judecătoria Alba Iulia, și s-ar fi apropiat la o distanță mai mică de 100 de metri față de fosta sa soție.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 46 de ani din Alba Iulia, găsit decedat în propria locuință, pe strada Vasile Goldiș

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

În după-amiaza zilei de marți, 11 noiembrie 2025, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au fost sesizați de către un bărbat, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, dintr-un apartament de pe strada Vasile Goldiș din Municipiu, se simte miros de gaz.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului, însoțiți de reprezentanți din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Alba, în interiorul apartamentului, fiind găsită o persoană decedată, care prezenta urme de putrefacție.

Este vorba despre un bărbat, în vârstă de 46 de ani, din Municipiul Alba Iulia.

În urma examinării sumare a cadavrului, nu au fost constatate urme vizibile de violență. Cadavrul a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Alba, în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cauzei decesului.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Cele mai citite știri

albaiuliainfo, stiri alba iulia, informatii alba iulia