Actualitate
Împlinirea a 155 de ani de la “Mica Unire” va fi marcată la Alba Iulia printr-un spectacol omagial ca Casa de Cultură a Studenților
Cu prilejiul aniversării “Unirii Mici”, din 1859, vineri, 24 ianuarie, Centrul de Cultură “Augustin Bena” Alba orgnizează spectacolul omagial intitulat “Hai să dăm mână cu mână”. Evenimentul se va desfăşura la Casa de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia, cu începere de la ora 18.00.
Vor urca pe scenă pentru a încânta publicul prezent Fanfara judeţului Alba şi ansambluri folclorice din judeţ.
Unirea Principatelor Române, Ţara Românească cu Moldova, din 1859, cunoscută ca “Mica Unire”, va fi sărbătorită marţi şi la Alba Iulia, printr-un spectacol “Hai să dăm mână cu mână” organizat de Centrul de Cultură Augustin Bena Alba, în parteneriat cu Consiliul Judeţean şi Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia. Din programul pregătit pentru peveniment fac parte: Fanfara judeţului Alba, dirijată de Coriolan Honcaş dar şi Ansamblul Folcloric al judeţului Alba, dirijat de Alexandru Pal alături de soliştii Roxana Reche, Maria Filimon, Floricica Moga, , Dorina Nariţa, Nicolae Tuhuţ şi Cătălin Haşa. De asemenea, vor urca pe scenă Ansamblul folcloric “Muguri de Tezaur” condus de Leontina Fărcaş, Şcoala Populară de Arte cu Clasa de dansuri populare din Căpâlna, condusă de Angela Fodor şi formaţia de muzică uşoară, îndrumată de Marinela Popa, dar şi Ansamblurile folclorice „Doina Aiudului” şi „Floare de Colţ” din Galda de Jos.
FOTO: ARHIVĂ
Actualitate
Luni, 20 iulie 2026: Moment omagial dedicat poetului Adrian Păunescu, la Alba Iulia
Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba organizează luni, 20 iulie 2026, un moment omagial dedicat poetului și publicistului Adrian Păunescu, la împlinirea a 83 de ani de la nașterea acestuia.

Evenimentul va avea loc începând cu ora 13:00, pe Aleea Scriitorilor din Alba Iulia, unde va fi depus un buchet de flori la bustul scriitorului.
La ceremonia comemorativă sunt așteptați reprezentanți ai administrației publice, ai instituțiilor de cultură, organizațiilor neguvernamentale din județul Alba, precum și elevi, profesori și iubitori ai literaturii.
Cu această ocazie, Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba va publica pe pagina sa de Facebook informații despre viața și opera lui Adrian Păunescu, alături de recomandări de lectură.
Cei care doresc să redescopere creația poetului pot împrumuta volumele sale de la sediul bibliotecii, de luni până vineri, între orele 09:00 și 18:00. De asemenea, revista „Flacăra” poate fi consultată la Secția Periodice.
Născut la 20 iulie 1943, în Copăceni, județul Bălți (astăzi în Republica Moldova), și decedat la 5 noiembrie 2010, la București, Adrian Păunescu a fost unul dintre cei mai cunoscuți și prolifici poeți români contemporani. A publicat peste 50 de volume, majoritatea de poezie, iar cărțile sale au fost tipărite în peste un milion de exemplare.
O parte importantă a creației sale a devenit cunoscută publicului prin intermediul muzicii folk și rock, în special în cadrul Cenaclului Flacăra, proiect cultural pe care l-a inițiat și coordonat.
Prin acest moment comemorativ, organizatorii își propun să readucă în atenția publicului opera și contribuția lui Adrian Păunescu la literatura română.
Actualitate
Între 31 iulie și 2 august 2025, „Zilele Medievale ale Bălgradului” revin la Alba Iulia: Trei zile de spectacole, parade și ateliere în Cetatea Alba Carolina
În perioada 31 iulie – 2 august 2026, Cetatea Alba Carolina va găzdui cea de-a XI-a ediție a Zilelor Medievale ale Bălgradului, festival de artă medievală organizat de Grupul Skepsis.

Timp de trei zile, albaiulienii și turiștii vor putea participa la spectacole de teatru, muzică și dans medieval, parade, demonstrații de luptă și ateliere interactive. Toate activitățile se vor desfășura în aer liber, în decorul istoric al Cetății Alba Carolina, iar accesul publicului va fi gratuit.
Programul va include ateliere deschise de dans medieval, meșteșuguri tradiționale, lecturi interactive și jocuri pentru copii, precum și activități coordonate de specialiști ai Muzeului Național al Unirii Alba Iulia.
De asemenea, publicul va putea urmări parada personajelor medievale, demonstrații de mânuire a armelor, dar și spectacole de muzică, dans, teatru și jonglerii cu foc, susținute de artiști și grupuri de reconstituire istorică din întreaga țară.
Potrivit organizatorilor, ediția din acest an are o semnificație aparte, în contextul în care 2026 a fost declarat oficial „Anul Iancu de Hunedoara”, marcând 570 de ani de la moartea marelui voievod.
„Suntem onorați să putem organiza un eveniment cu tematică medievală în orașul nostru, a cărui cetate este legată profund de viața și moștenirea lui Iancu de Hunedoara”, a declarat Viorel Cioflică, coordonatorul proiectului artistic.
Toate activitățile se vor desfășura în aer liber, în mai multe zone din interiorul Cetății Alba Carolina, printre care Poarta a III-a, Poarta a IV-a, Strada Muzeului și platoul Străzii Militari, iar accesul publicului va fi gratuit.
Festivalul este organizat de Grupul Skepsis, în parteneriat cu Primăria Municipiului Alba Iulia, Casa de Cultură a Studenților Alba Iulia, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Consiliul Județean Alba, Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba și Asociația Urbis Eco Logica.
Programul complet al manifestărilor va fi anunțat în perioada următoare pe pagina oficială a evenimentului și pe site-ul organizatorilor.
Ajuns la cea de-a XI-a ediție, festivalul Zilele Medievale ale Bălgradului s-a impus în ultimul deceniu ca unul dintre cele mai importante evenimente dedicate artei medievale din România, atrăgând anual mii de spectatori în Cetatea Alba Carolina.
-
Sportacum o lunăPreședintele Mihai Dăscălescu și antrenorul Dragoș Militaru, dați afară de la CSM Unirea Alba Iulia
-
Actualitateacum o săptămânăSTP Alba Iulia anunță suspendarea totală a transportului public din 11 iulie 2026: Autobuzele rămân fără combustibil. Vor fi afectate și cursele din AIDA-TL
-
Administrațieacum 4 săptămâniPrimarul Gabriel Pleșa a convocat Comitetul Local pentru Situații de Urgență: „Dacă STP nu reia cursele, vom aduce temporar un alt operator de transport”
-
Actualitateacum o lunăSalariile a peste 200 de angajați de la STP nu au mai fost plătite, după refuzul Municipalității de a mai plăti compensația contractuală
-
Administrațieacum 3 săptămâniPrimăria Alba Iulia, după ce a ridicat automatele de bilete din stațiile de autobuz: „Un pas necesar pentru ca cetățenii să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
-
Administrațieacum 2 săptămâniAutovehiculele murdare, în vizorul autorităților din Alba Iulia. Amenzi de până la 5.000 de lei, prevăzute în noul regulament al Municipiului
-
Administrațieacum 2 săptămâniGabriel Pleșa: „STP Alba Iulia a primit amenzi de peste 300.000 de lei pentru nereluarea transportului public”
-
Sportacum o lunăCSM Unirea Alba Iulia a depus memoriu la TAS în legătură cu CSL Ștefăneștii de Jos și stabilirea celei de-a cincea echipe promovate în Liga a 2-a