Actualitate
Între 10 iunie și 10 iulie, în centrele sociale ale Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia vor avea loc „Zilele Filantropiei”
Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia şi Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia organizează în perioada 10 iunie – 10 iulie 2013 „Zilele Filantropiei” campanie care va presupune organizarea unor acţiuni în toate aşezămintele sociale din reţeaua Bisericii Ortodoxe Române din judeţele Alba şi Mureş.
În această perioadă vor avea loc acţiuni şi evenimente în casele de tip familial, centrele de zi şi cele educaţionale care oferă servicii pentru copii, în căminele pentru vârstnici, în centrele de consiliere dar şi în celelalte aşezăminte sociale.
Potrivit Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Alba Iulia „Zilele Filantropiei” vor presupune totodată deschiderea tuturor acestor centre sociale către cei care vor dori să le viziteze, să afle despre activitate socială derulată în cadrul acestora sau să le ofere ajutor.
„Ne dorim în această perioadă să prezentăm activitatea din reţeaua de asistenţă socială a Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia. Dorim să facem cunoscută mai bine munca celor din asistenţa socială a Bisericii, muncă făcută cu inima curată şi cu multă dragoste pentru aproapele nostru” a spus părintele Nicolae Ignat – consilierul social al Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia.
“Sectorul Social al Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia a fost înfiinţat în anul 1995, iar în prezent reţeaua de centre şi aşezăminte sociale din judeţele Alba şi Mureş, care formează Eparhia de Alba Iulia, înseamnă 88 de servicii sociale distincte. Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia şi Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, cu filialele acesteia, oferă servicii sociale familiilor şi copiilor în dificultate, persoanelor vârstnice şi persoanelor cu handicap, deţinuţilor, persoanelor fără adăpost, femeilor în situaţie de criză pre şi post avort, persoanelor emigrante, în total fiind vorba de aproape 5.000 de persoane.
Reţeaua socială aflată sub oblăduirea Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia înseamnă 18 case de tip familial, un adăpost săptămânal, un centru de formare a deprinderilor pentru viaţă independentă, 6 centre de zi pentru copii, 11 centre educaţionale, un centru maternal cu o capacitate pentru 6 mame, un centru rezidenţial pentru copii, două centre şcoală specială pentru 30 copii cu dizabilităţi, 7 centre rezidenţiale pentru vârstnici, un centru de zi pentru vârstnici, 17 servicii socio – medicale de îngrijire la domiciliu persoane vârstnice cu peste 600 de beneficiari, două adăposturi pentru oamenii străzii, 5 cantine sociale, un centru de consiliere pentru femei aflate în situaţia de criză pre şi post Avort, un birou de asistenţă şi consiliere a persoanelor cu dizabilităţi, un centrul pentru integrarea socio-profesională a persoanelor cu handicap fizic, un centru pilot pentru persoane cu handicap, 3 locuinţe protejate pentru persoane cu handicap, un serviciu de îngrijire la domiciliu a persoanelor cu handicap, un cabinet stomatologic, un centru de consiliere pentru persoanele resortisante, un centru regional de incluziune socială a deţinuţilor, două centre de incluziune a persoanelor aflate în dificultate, un centru de resurse pentru dezvoltare personală şi un centru de zi pentru copii antepreşcolari”, se arată într-un comunicat remis presei de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia.
FOTO: ARHIVĂ
Actualitate
Bărbat de 62 de ani cercetat de polițiștii, după ce a fost depistat în timp ce conducea cu permisul anulat, pe Bulevardul Revoluției 1989 din Alba Iulia
Ieri, 14 martie 2026, în jurul orei 01.00, polițiștii de ordin publică din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au oprit, pentru control, pe Bulevardul Revoluției 1989 din Municipiu, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 62 de ani, din localitatea Crăciunelu de Jos.

Din verificări a reieșit că bărbatul are dreptul de a conduce anulat din data de 19 aprilie 2024.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui autovehicul fără permis de conducere.
Actualitate
Studenții din Alba Iulia s-au săturat de austeritatea lui Bolojan: „Vă invităm la o lună de studenție, fără transport gratuit și fără burse”
Sâmbătă, 14 martie 2026, studenții din mai multe centre universitare din România au organizat manifestații de protest, coordonate la nivel național. Acțiunea a fost inițiată de Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR).

La Alba Iulia, circa 25 de studenți s-au adunat în Piața Cetății aproape de lăsarea serii. Studenții și-au exprimat nemulțumirile prin mesaje afișate pe mai multe pancarte. „Vă invităm la o lună de studenție: fără transport, fără burse, iar anul ăsta e GRATUIT” este mesajul care sintetizează cel mai bine of-urile multiple ale tinerilor. „Studenții nu trăiesc cu aplauze” e un alt mesaj dintre cele afișate.
Studenții afirmă că mai multe măsuri recente au redus sprijinul pentru studenți și finanțarea educației. Printre principalele nemulțumiri se regăsesc:
– reducerea fondului de burse și protecție socială (cu peste 50% în unele cazuri);
– limitarea reducerii de 90% la transportul feroviar doar între domiciliu și universitate;
– eliminarea posibilității ca studenții de la taxă să primească burse;
– finanțarea burselor doar pe perioada activităților didactice, nu tot anul;
– bugetul educației ar fi cu aproximativ 3 miliarde de lei mai mic decât anul precedent.
Proteste similare au fost programate în mai multe orașe universitare din România, precum Cluj-Napoca, Galați, Constanța sau București. Organizatorii spun că acțiunile sunt un „manifest pentru educație” și un semnal de alarmă privind politicile de austeritate din sistemul universitar.
Actualitate
Trafic îngreunat pe Calea Moților, după ce două autovehicule au intrat în coliziune
Traficul este îngreunat sâmbătă, după-amiază, pe Calea Moților din Alba Iulia, după ce două autovehicule au intrat în coliziune. Intervin pompierii militari din Alba Iulia pentru asigurarea măsurilor specifice producerii unui accident rutier.

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs în Mun. Alba Iulia, str. Calea Motilor. În accident sunt 2 auto implicate, fară victime încarcerate. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x ambulanță SAJ”, a transmis ISU Alba.
-
Actualitateacum 2 luniTruck Tuning Art, cel mai reușit festival organizat în Alba Iulia, nu va mai avea loc în 2026
-
Actualitateacum o lunăProtest în Alba Iulia, împotriva creșterilor aberante ale impozitelor și taxelor locale și a altor măsuri fiscale impuse de Guvernul Bolojan
-
Actualitateacum 2 luniMărturia unui vecin despre explozia produsă în blocul B6, de pe strada Arnsberg
-
Albaiulieniacum 2 luniAlbaiulianca Ana Bimbea sărbătorită de autoritățile locale la împlinirea venerabilei vârste de 104 ani
-
Sportacum 2 săptămâniÎnotătorii de la LPS Alba Iulia, 30 de medalii câștigate la Cupa „Bega”, de la Timișoara
-
Actualitateacum o lunăLucrările de modernizare efectuate la sediul IPJ Alba și la cel al Poliției Municipiului Alba Iulia, finalizate la sfârșitul lunii martie 2026
-
Sportacum 2 săptămâniDragoș Militaru, debut cu dreptul pe banca liderului: CSM Unirea Alba Iulia – CIL Blaj 3-0 (1-0)
-
Administrațieacum 2 luniNoi blocuri de locuințe din Alba Iulia vor fi revovate energetic în acest an, printr-o investiție de peste 19 milioane de lei