Rămâi conectat

Actualitate

Marți, 27 ianuarie 2026, sala de conferințe a căminului bisericesc „Peregrinus” a fost gazda ședința anuale a Consiliului eparhial și a Adunării eparhiale din cadrul Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Marți, 27 ianuarie 2026, în Sala de conferințe a Căminului bisericesc „Peregrinus” din Alba Iulia, s-a desfășurat Ședința anuală a Consiliului eparhial și a Adunării eparhiale din cadrul Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei.

În prima parte a zilei, începând cu ora 9.00, a avut loc ședința Consiliului eparhial, în cadrul căreia membrii organismului, clerici și mireni, au dezbătut principalele activități desfășurate în anul 2025. De la ora 09.40, a fost programată întrunirea membrilor Adunării eparhiale pe comisii de specialitate, lucrările fiind conduse de către părinții consilieri eparhiali.

În continuare, de la ora 10.30, în biserica „Sfântul Mare Mucenic Mina” din incinta Mănăstirii „Hristos Pantocrator”, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a oficiat slujba de Te-Deum, în semn de mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile ce au fost revărsate asupra clericilor și credincioșilor din cuprinsul Eparhiei Alba Iuliei pe parcursul anului precedent. După acest moment de rugăciune, Părintele Arhiepiscop Irineu, în calitate de președinte al Adunării eparhiale, a rostit cuvântul de deschidere, în prezența membrilor organismului eclesial deliberativ.

Lucrările Adunării eparhiale au continuat, începând cu ora 11.15, cu prezentarea rapoartelor generale anuale de către părinții consilieri eparhiali. În cadrul acestora, au fost evidențiate obiectivele care au fost atinse în anul 2025. De asemenea, au fost reliefate oportunitățile privind dinamizarea activităților pastoral-misionare și cultural-filantropice în noul an. În ultima parte a acestei reuniuni anuale, Înaltpreasfințitul Părinte

Arhiepiscop Irineu a adresat mulțumiri tuturor membrilor din cuprinsul Consiliului eparhial și al Adunării eparhiale, după care au avut loc mai multe luări de cuvânt.

În cuvântul rostit la finalul Ședinței din această zi, Ierarhul Alba Iuliei a spus: „Astăzi, la Alba Iulia, s-a întrunit Adunarea noastră Eparhială. După citirea rapoartelor, au luat cuvântul mai mulţi membri şi invitaţi.

Astfel, s-au confirmat interesul şi bucuria pentru împlinirea eficientă a activităţii pastoral-misionare şi cultural-sociale în acest spaţiu transilvan. Clericii şi mirenii Eparhiei noastre sunt conştienţi că Biserica e chemată să exercite slujirea sfântă într-un timp de criză economică, dar mai ales morală. De aceea, ei se străduiesc să fie mâinile întinse ale lui Hristos în această lume. Îi mulţumim lui Dumnezeu pentru toate”.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Se adânceste criza prin care trece operatorul de transport STP Alba Iulia. Angajații reclamă că nu și-au primit salariile de două luni și tichetele de masă de aproape doi ani

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Criza prin care trece operatorul de transport STP Alba Iulia se adâncește pe zi ce trece. Angajații reclamă două luni fără salarii și aproape doi ani restanțe la tichetele de masă.  Zeci de salariați amenință cu demisii colective. 

„Postez sub anonimat și mulți o să înțeleagă de ce. STP Alba Iulia. Suntem într-o stare critică. Nu ne-am primit salariile de două luni și la tichetele de masă e restanță de 19 luni. Mulți au rate, copii de întreținut. Pe mine mă întreabă nevasta Când și cu ce ne plătim datoriile? Singura soluție am luat-o împreuna cu încă aproximativ 30 de colegi să ne prezentăm vineri lichidarea în masă”, este textul unui mesaj postat, în seara zilei de miercuri, 10 iunie 2026, de pe contul de Facebook denumit „Un șofer trist” și distribuit într-unul dintre cele mai mari grupuri dedicate municipiului Alba Iulia și județului Alba de pe respectiva rețea de socializare.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 88 de ani din Alba Iulia înșelat de un fals medic cu suma de 40.000 de lei

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

În cursul zilei de miercuri 10 iunie 2026, Poliția Municipiului Alba Iulia a fost sesizată de către un bărbat, în vârstă de 88 de ani, din Alba Iulia, cu privire la faptul că a fost indus în eroare de către o persoană necunoscută.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că bărbatul ar fi fost contactat telefonic de către o persoană necunoscută de sex masculin, care s-a prezentat ca fiind medic și i-a solicitat vârstnicului suma de 40.000 de lei, pentru o intervenție chirurgicală urgentă, de care are nevoie nepotul său.

În urma discuțiilor telefonice purtate între cei doi, la domiciliul bărbatului de 88 de ani, s-a prezentat bărbatul necunoscut, ocazie cu care, la două intervale diferite de timp, a ridicat suma de bani solicitată, în două tranșe de câte 20.000 de lei.

Ulterior, vârstnicul a luat legătura cu nepotul său, care i-a comunicat că a fost indus în eroare, acesta neavând nevoie de o intervenție chirurgicală.

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciunea, în vederea identificării autorilor.

Pentru a nu deveni victime ale unei astfel de infracțiuni, Inspectoratul de Poliție Județean Alba transmite cetățenilor următoarele recomandări:

– Nu oferiți niciodată sume de bani unor persoane necunoscute care pretind că sunt reprezentanți ai unei instituții;
– Verificați întotdeauna informațiile primite, prin contactarea directă a rudelor implicate;
– Încheiați conversația cu persoanele necunoscute și apelați imediat 112!


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Cele mai citite știri

albaiuliainfo, stiri alba iulia, informatii alba iulia