Știri din zonă
O tânără de 24 de ani a fost rănită, după ce s-a răsturnat cu autoturismul în afara spațiului carosabil, la Tibru
Un accident rutier a avut loc vineri, 26 decembrie 2027, în jurul orei 18.00, pe raza localității Tibru – comuna Cricău. Accidentul s-a soldat cu rănirea unei tinere de 24 de ani, după ce un autoturism s-a răsturnat în afara spațiului carosabil.

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în loc. Tibru, com. Cricau. Din informațiile preliminare este vorba despre 1 autoturism răsturnat din care a rezultat o victima, conștientă și neîncarcerată. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.
UPDATE: „Ca urmare a accidentului rutier a rezultat o persoană de sex feminin, aprox. 24 ani rănită ușor”, a mai transmis ISU Alba.
Știri din zonă
Bărbat de 31 de ani din Șard, urmărit internațional pentru jaf armat în Spania, reținut de polițiști la Alba Iulia
Un bărbat în vârstă de 31 de ani, din localitatea Șard, a fost prins de polițiștii din Alba după ce autoritățile judiciare din Spania au emis pe numele său un mandat european de arestare pentru infracțiunea de jaf armat și organizat.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, bărbatul a fost depistat în 9 iulie 2026 de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, pe raza municipiului Alba Iulia.
După identificare, acesta a fost prezentat procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, care au dispus reținerea sa pentru 24 de ore.
În cursul zilei de azi, 10 iulie 2026, bărbatul va fi prezentat Curții de Apel Alba Iulia.
Pentru depistarea celui în cauză, polițiștii au beneficiat de date și informații suplimentare, obținute prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională – Inspectoratul General al Poliției Române.
Știri din zonă
Accident rutier la Ighiu, cu două autoturisme implicate. Intervin pompierii militari din Alba Iulia
Pompierii militari din Alba Iulia au fost solicitați să intervină joi, în jurul orei 10.00, pentru asigurarea măsurilor specifice în caz de accident rutier, după ce două autoturisme au intrat în coliziune pe raza localității Ighiu.

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs în loc. Ighiu. În accident ar fi 2 auto implicate, fară persoane încarcerate. Forțele alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x ambulanță SAJ Alba”, a transmis ISU Alba.
-
Sportacum 4 săptămâniPreședintele Mihai Dăscălescu și antrenorul Dragoș Militaru, dați afară de la CSM Unirea Alba Iulia
-
Administrațieacum 3 săptămâniPrimarul Gabriel Pleșa a convocat Comitetul Local pentru Situații de Urgență: „Dacă STP nu reia cursele, vom aduce temporar un alt operator de transport”
-
Actualitateacum 3 săptămâniSalariile a peste 200 de angajați de la STP nu au mai fost plătite, după refuzul Municipalității de a mai plăti compensația contractuală
-
Administrațieacum 2 săptămâniPrimăria Alba Iulia, după ce a ridicat automatele de bilete din stațiile de autobuz: „Un pas necesar pentru ca cetățenii să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
-
Administrațieacum 5 zileAutovehiculele murdare, în vizorul autorităților din Alba Iulia. Amenzi de până la 5.000 de lei, prevăzute în noul regulament al Municipiului
-
Administrațieacum 4 zileGabriel Pleșa: „STP Alba Iulia a primit amenzi de peste 300.000 de lei pentru nereluarea transportului public”
-
Sportacum o lunăCSM Unirea Alba Iulia a depus memoriu la TAS în legătură cu CSL Ștefăneștii de Jos și stabilirea celei de-a cincea echipe promovate în Liga a 2-a
-
Actualitateacum o ziSTP Alba Iulia anunță suspendarea totală a transportului public din 11 iulie 2026: Autobuzele rămân fără combustibil. Vor fi afectate și cursele din AIDA-TL