Administrație
STP a făcut plângere prealabilă împotriva deciziei Primăriei Alba Iulia de a înființa propria companie de transport public local
Societatea de Transport Public (STP) Alba Iulia, actualul operator al serviciului de transport public local din municipiul-reședință de județ, a formulat o plângere prealabilă prin care a solicitat revocarea Hotărârii Consiliului Local al municipiului Alba Iulia nr. 363/2025 privind înființarea Societății Alba Iulia Transport Local SRL, practic o companie proprie a municipalității.

Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de joi, 29 ianuarie 2026, a Consiliului Local Alba Iulia se află și un proiect de hotărâre privind respingerea acestei plângeri prealabile.
„Cu privire la motivele de nelegalitate invocate de Societatea de Transport Public S.A., prin avocat, arătăm faptul că acestea sunt neîntemeiate, iar hotărârea a cărei revocare se solicită este emisă cu respectarea dispozițiilor legale incidente.
În justificarea temeiniciei și legalității actului administrativ atacat, arătăm că, astfel cum se poate observa și din raportul de specialitate, act care a stat la baza emiterii hotărârii, serviciile de utilităţi publice sunt în responsabilitatea autorităţilor administraţiei publice locale sau, după caz, a asociaţiilor de dezvoltare intercomunitară având ca scop serviciile de utilităţi publice, conform mandatelor acordate acestora prin hotărâri ale autorităţilor deliberative ale unităţilor administrativ-teritoriale membre, dispoziții prevăzute de Legea nr. 51/2006, privind serviciile comunitare de utilități publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
În condițiile aceleași legi, serviciile de utilităţi publice se organizează şi se gestionează cu respectarea prevederilor legale, potrivit hotărârilor adoptate de autorităţile deliberative ale unităţilor administrativ-teritoriale, în funcţie de gradul de urbanizare, de importanţa economico-socială a localităţilor, de mărimea şi de gradul de dezvoltare ale acestora şi în raport cu infrastructura tehnico-edilitară existentă.
Serviciile de transport public local fac parte din sfera serviciilor comunitare de utilitate publică şi cuprind totalitatea acţiunilor şi activităţilor de utilitate publică şi de interes economic şi social general desfăşurate la nivelul unităţilor administrativ-teritoriale, sub controlul, conducerea sau coordonarea autorităţilor administraţiei publice locale, în scopul asigurării transportului public local.
În aceeași măsură, autorităţile deliberative ale administraţiei publice locale, în sfera serviciilor de utilităţi publice, au competența alegerii modalităţii de gestiune a serviciilor de utilităţi publice, concret, sunt libere să hotărască asupra modalităţii de gestiune a serviciilor de utilităţi publice aflate în responsabilitatea lor, respectiv, au posibilitatea de a gestiona în mod direct serviciile de utilităţi publice în baza unei hotărâri de dare în administrare sau de a încredinţa gestiunea acestora (gestiune directă sau gestiune delegată), în baza unui studiu de oportunitate. (art. 22 din Legea nr.51/2006).
În concluzie, în condițiile în care autoritățile publice locale au posibilitatea alegerii modalităţii de gestiune a serviciilor de utilităţi publice, iar analiza efectuată printr-un studiu de oportunitate, poate fi un factor de decizie, se justifică posibilitatea administrării serviciului în cadrul unei întreprinderi publice.
Astfel, autoritatea publică locală a inițiat și aprobat actul administrativ a cărei revocare se solicită respectând toate dispozițiile legale incidente și în acord cu atribuțiile conferite de lege.
Față de cele prezentate mai sus, se justifică menținerea Hotărârii Consiliului Local al municipiului Alba Iulia nr..363/2025 privind înființarea Societății ALBA IULIA TRANSPORT LOCAL SA”, se arată în raportul de specialitate al Direcției Juridică, Administrație Publică Locală a Primăriei Alba Iulia.
• Doar o plângere prealabilă? Nu! Două…
STP Alba Iulia a formulat o plângere prealabilă și împotriva Hotărârii Consiliului Local al municipiului Alba Iulia nr.362/2025 privind aprobarea Studiului de oportunitate pentru fundamentarea și stabilirea soluțiilor optime de delegare a gestiunii serviciului de transport public local în Municipiul Alba Iulia.
Un proiect de hotărâre privind respingerea acestei plângeri prealabile se regăsește, de asemenea, pe ordinea de zi a ședinței de joi, 29 ianuarie 2026, a Consiliului Local Alba Iulia.
„Cu privire la motivele de nelegalitate invocate de Societatea de Transport Public S.A., prin avocat, arătăm faptul că acestea sunt neîntemeiate, iar hotărârea a cărei revocare se solicită este emisă cu respectarea dispozițiilor legale incidente.
În justificarea temeiniciei și legalității actului administrativ atacat, arătăm că, astfel cum se poate observa și din raportul de specialitate, act care a stat la baza emiterii hotărârii, serviciile de utilităţi publice sunt în responsabilitatea autorităţilor administraţiei publice locale sau, după caz, a asociaţiilor de dezvoltare intercomunitară având ca scop serviciile de utilităţi publice, conform mandatelor acordate acestora prin hotărâri ale autorităţilor deliberative ale unităţilor administrativ-teritoriale membre, dispoziții prevăzute de Legea nr. 51/2006, privind serviciile comunitare de utilități publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
În condițiile aceleași legi, serviciile de utilităţi publice se organizează şi se gestionează cu respectarea prevederilor legale, potrivit hotărârilor adoptate de autorităţile deliberative ale unităţilor administrativ-teritoriale, în funcţie de gradul de urbanizare, de importanţa economico-socială a localităţilor, de mărimea şi de gradul de dezvoltare ale acestora şi în raport cu infrastructura tehnico-edilitară existentă.
Serviciile de transport public local fac parte din sfera serviciilor comunitare de utilitate publică şi cuprind totalitatea acţiunilor şi activităţilor de utilitate publică şi de interes economic şi social general desfăşurate la nivelul unităţilor administrativ-teritoriale, sub controlul, conducerea sau coordonarea autorităţilor administraţiei publice locale, în scopul asigurării transportului public local.
În aceeași măsură, autorităţile deliberative ale administraţiei publice locale, în sfera serviciilor de utilităţi publice, au competența alegerii modalităţii de gestiune a serviciilor de utilităţi publice, concret, sunt libere să hotărască asupra modalităţii de gestiune a serviciilor de utilităţi publice aflate în responsabilitatea lor, respectiv, au posibilitatea de a gestiona în mod direct serviciile de utilităţi publice în baza unei hotărâri de dare în administrare sau de a încredinţa gestiunea acestora (gestiune directă sau gestiune delegată), în baza unui studiu de oportunitate. (art. 22 din Legea nr.51/2006).
Astfel, autoritatea publică locală a inițiat și aprobat actul administrativ a cărei revocare se solicită respectând toate dispozițiile legale incidente și în acord cu atribuțiile conferite de lege.
Mai mult, în condițiile în care petenta se află în relații contractuale cu Asociația Intercomunitară de Dezvoltare Alba Iulia – Transport Local al cărei membru este Municipiul Alba Iulia, contractul având o durată de 6 ani, respectiv până la data de 07.01.2027, demersul cu privire la solicitarea de revocare a actului administrativ în speță, poate fi apreciat ca lipsit de interes.
Față de cele prezentate mai sus, se justifică menținerea Hotărârii Consiliului Local al municipiului Alba Iulia nr.362/2025 privind aprobarea Studiului de oportunitate pentru fundamentarea și stabilirea soluțiilor optime de delegare a gestiunii serviciului de transport public local în Municipiul Alba Iulia, ca temeinică și legală”, se arată în raportul de specialitate al Direcției Juridică, Administrație Publică Locală a Primăriei Alba Iulia.
Administrație
De la 1 iulie 2026, cresc tarifele de salubritate în Alba Iulia
Majorarea salariului minim, creșterea costurilor cu combustibilul și inflația aduc noi scumpiri pentru serviciile de salubritate în Alba Iulia și localitățile din Zona 1 a ADI Salubris.

Pentru a respecta termenele impuse de intrarea în vigoare a noilor costuri, administrația locală din Alba Iulia a propus reducerea perioadei de transparență decizională de la 30 la doar 5 zile lucrătoare.
Primăria Alba Iulia se pregătește să aprobe o nouă ajustare a tarifelor de salubritate practicate de asocierea RER Vest SA – Retim Ecologic Service SA, operatorul care deservește Zona 1 – Lot 1 din cadrul Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor. În acest scop, Primăria a inițiat atât un proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special primarului pentru votul în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Salubris Alba, cât și o procedură accelerată de adoptare a documentației.
Potrivit referatului de specialitate, operatorul a solicitat modificarea tarifelor T1, T2 și T3 invocând mai multe creșteri de costuri care afectează activitatea de colectare și transport al deșeurilor. Printre acestea se numără majorarea salariului minim brut la 4.325 lei începând cu 1 iulie 2026, creșterea prețului combustibilului la peste 8 lei/litru, actualizarea cheltuielilor cu aditivii și lubrifianții și aplicarea indicelui inflației de 4,65% pentru alte categorii de cheltuieli.
• Creșteri pentru populație și firme
Noile tarife propuse vizează atât utilizatorii casnici, cât și cei noncasnici. Pentru locuitorii din mediul urban, factura lunară aferentă colectării și gestionării deșeurilor reziduale ar urma să ajungă la 17,18 lei/persoană/lună fără TVA, respectiv aproximativ 20,79 lei cu TVA inclus. Pentru fracția reciclabilă, costul este estimat la 5,47 lei/persoană/lună cu TVA.
În paralel, tarifele distincte pentru gestionarea deșeurilor municipale vor ajunge la 12,66 lei/persoană/lună fără TVA pentru deșeurile reziduale și 4,88 lei/persoană/lună fără TVA pentru fracțiile reciclabile în mediul urban.
Pentru utilizatorii noncasnici, costurile sunt și mai ridicate. Tariful pentru deșeurile reziduale va fi de 199,14 lei/mc fără TVA, iar pentru deșeurile reciclabile de 120,77 lei/mc fără TVA.
• Reduceri pentru colectarea selectivă
Documentația prevede și menținerea unor reduceri pentru cetățenii care colectează separat deșeurile reciclabile. În Alba Iulia, reducerea estimată este de 0,50 lei/persoană/lună, fondurile provenind din sumele încasate prin organizațiile care implementează răspunderea extinsă a producătorului (OIREP). Reduceri similare sunt prevăzute și pentru Aiud, Ocna Mureș și Teiuș.
• De ce se scurtează transparența decizională
Unul dintre cele mai sensibile aspecte ale proiectului îl reprezintă reducerea termenului de consultare publică. Conducerea Primăriei susține că este necesară scurtarea perioadei de transparență decizională de la 30 de zile lucrătoare la doar 5 zile pentru a permite adoptarea hotărârii înaintea ședinței Adunării Generale a Asociaților ADI Salubris Alba, programată pentru 29–30 iunie 2026.
Argumentul juridic invocat este articolul 7 alineatul 13 din Legea 52/2003 privind transparența decizională, care permite adoptarea accelerată a actelor normative în situații urgente sau excepționale pentru evitarea afectării interesului public.
• Primarul primește mandat pentru vot
Prin proiectul de hotărâre, Consiliul Local este chemat să îi acorde primarului Gabriel Pleșa mandat special pentru a vota favorabil noile tarife în cadrul ADI Salubris Alba. Dacă proiectul va fi aprobat, tarifele modificate vor intra în vigoare la data de 1 iulie 2026.
În finalul ședinței extraordinare de luni, 8 iunie 2026 a Consiliului Local Alba Iulia primarul Gabriel Pleșa a anunțat că o nouă reuniune extraordinară a legislativului local va avea loc luni, 15 iunie 2026.
Este „în lucru”, de asemenea, o „ajustare” a tarifelor de salubritate și pentru localitățile din Zona 2 a ADI Salubris. Este vorba de municipiul Sebeș, orașul Cugir și comunele Blandiana, Câlnic, Ceru Băcăinți, Cut, Daia Română, Doștat, Gârbova, Pianu, Săliștea, Săsciori, Șibot, Șpring, Șugag și Vințu de Jos. În acest caz este luată în calculul revizuit doar creșterea salariului minim de la 1 iulie 2026.
Administrație
Miercuri, 20 mai 2026, a fost predat amplasamentul pentru amenajarea Parcului Alba Iulia Nord
Miercuri, 20 mai 2026, a fost predat amplasamentul pentru realizarea primului parc, construit de la zero în Alba Iulia, după Revoluție. Este vorba de amenajarea Parcului Alba Iulia Nord, din cartierul Micești-Orizont.

Printr-o finanțare nerambursabilă de peste 4,6 milioane euro, Alba Iulia va avea un parc de 8 hectare în cartierul Micești-Orizont, în zona cuprinsă între străzile Rânca, Episcop Emilian Birdaș, Azur, Stadionului și Gârda.
Această investiție este posibilă grație proiectului „Amenajare Parc Nord – Municipiul Alba Iulia – Cartier Micești – Orizont”, finanțat cu fonduri europene prin Programul „Regiunea Centru” 2021–2027, coordonat de ADR Centru.
„Este o realizare importantă pentru municipiul nostru, pentru că noul parc va crea oportunități majore de agrement și de petrecere a timpului liber pentru albaiulieni, pentru familii și copii. Parcul va avea spații de joacă și trasee pentru plimbare sau alergare.
În zona lui de nord se va construi un lac, care va funcționa ca bazin de retenție pentru apele pluviale, preluând surplusul de apă din valea cartierului Micești-Orizont, surplus care va fi direcționat și spre zona umedă a parcului, sprijinind astfel biodiversitatea locală. În zona de pădure mlăștinoasă se vor construi platforme pentru a permite traversarea, dar și protejarea biotopului valoros. De asemenea, se vor lărgi accesele către luciul de apă și zona de stufăriș, pentru a facilita explorarea acestor zone.
În plus, noul „plămân verde” va absorbi o parte din emisiile de CO2 pe care urbea noastră le generează. Prin această investiție, care se va finaliza până în aprilie 2029, vom îmbunătăți conectivitatea și accesibilitatea zonei, pentru că vor fi reabilitate sau amenajate trei accesuri: nord, sud și vest.
Le mulțumesc colegilor din Primărie și partenerilor noștri pentru această reușită. Un oraș frumos nu înseamnă doar clădiri și străzi moderne, ci locuri în care oamenii se simt bine, se întâlnesc și creează amintiri împreună. Ne dorim ca acest parc să devină un colț viu al Albei Iulia, un loc în care copiii să alerge în voie, părinții și bunicii să petreacă timp de calitate, iar fiecare albaiulian să găsească liniște, natură și bucurie aproape de casă.
Investim în spații care sunt gândite pentru oameni și care fac din Alba Iulia un oraș tot mai verde și mai plăcut pentru fiecare generație”, a transmis Gabriel Pleșa, primarul Municipiului Alba Iulia.
-
Mondenacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | albaiuliainfo.ro
-
Din Județacum 2 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2026. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | albaiuliainfo.ro
-
Din Județacum 2 luniCe nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2026: Peste 900.000 de romani își serbează onomastica în 23 aprilie | albaiuliainfo.ro
-
Economieacum 2 luniLocuri de muncă disponibile în Municipiul ALBA IULIA, la data de 21 aprilie 2026
-
Politicăacum o lunăGuvernul Ilie Bolojan a căzut la votul din Parlament. Moțiunea de cenzură PSD – AUR a fost adoptată
-
Economieacum 2 luniLocuri de muncă disponibile în Municipiul ALBA IULIA, la data de 14 aprilie 2026
-
Actualitateacum o lună12-14 iunie: ALBA FEST 2026, în Piața Cetății din Alba Iulia
-
Administrațieacum 2 luniPlângerea prealabilă formulată de STP, actualul operator de transport local, repinsă în Consiliul Local al Municipiului Alba Iulia