Actualitate
Tânăr care fura din beciurile blocurilor din Alba Iulia reținut de polițiști
Poliţiştii din Alba Iulia l-au surprins în flagrant, pe un tânăr care încerca să sustragă bunuri din subsolul unui bloc situat pe strada Bogdan Petriceicu Haşdeu din Alba Iulia. Ulterior s-a stabilit că tânărul este bănuit şi de comiterea altor fapte de furt şi tentativă de furt.
La data de 26.05.2015, în urma unei sesizări primită de la un cetăţean din municipiul Alba Iulia, conform căreia, în noaptea de 25/26 mai .a.c., din subsolul blocului în care locuieşte au fost sustrase bunuri, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţie Municipiului Alba Iulia au efectuat verificări, împrejurare în care a fost depistat R.C., de 18 ani, din Alba Iulia, care încerca să sustragă bunuri din interiorul altei boxe situată la subsolul aceluiaşi bloc. Din primele cercetări ale poliţiştilor a rezultat că tânărul este cel care, în noaptea de 25/26 mai a.c. a sustras mai multe scule electrice, chei metalice şi alte bunuri pe care ulterior le-a vândut. În acest caz prejudiciul a fost recuperat integral. Totodată, poliţiştii au stabilit că R.C. este bănuit de comiterea, în decursul lunilor ianuarie şi februarie a.c., a altor două furturi din subsolurile unor blocuri de pe străzile Arieşului şi Livezii, prin care a creat prejudicii în valoare de 1.200 de lei şi a 7 tentative de furt din boxe aflate la subsolul unor blocuri situate pe străzile Marcus Aurelius şi Energiei din Alba Iulia. Faţă de R.C. a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de furt, iar cercetările sunt continuate în vederea stabilirii întregii sale activităţi infracționale şi recuperarea prejudiciilor produse prin faptele sale.
F
Actualitate
ÎPS Irineu a oficiat Sfânta Liturghie în paraclisul „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul”, din Alba Iulia
Duminică, 8 februarie 2026, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în Cetatea Marii Uniri.

Acesta a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur în paraclisul „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul”, aflat la nivelul superior al Casei „Sfântul Ștefan cel Mare” din vecinătatea Mănăstirii „Hristos Pantocrator”. Locașul de închinare a fost sfințit la data de 15 noiembrie 2018.
În cuvântul rostit cu acest prilej, Ierarhul Alba Iuliei a spus: „Precum Îl numește Sfântul Apostol Pavel, Bunul Dumnezeu este «Părintele îndurărilor», ca Unul Care are multă milă și nemăsurată iubire față de omul păcătos, creat după chipul slavei Sale dumnezeiești. Cunoscând slăbiciunea și fragilitatea firii umane, Dumnezeu este gata să-l primească pe cel ce vine la El exprimându-și căința pentru păcatele comise. Tatăl Ceresc Se bucură de întoarcerea Fiului risipitor pe care îl reașază în har și îi oferă sărutul iertării”.
Actualitate
Doi tineri au fost reținuți de polițiști, după ce au provocat scandal și s-au luat la bătaie într-o benzinărie din Alba Iulia
La data de 7 februarie 2026, polițiștii de ordine publică din Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de doi bărbați, în vârstă de 20 și 27 de ani, din comuna Sântimbru, respectiv municipiul Sebeș, care sunt cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, în noaptea de 6/7 februarie 2026, în jurul orei 02.00, în timp ce se aflau în incinta unei benzinării din municipiul Alba Iulia, s-ar fi agresat reciproc, în urma unui conflict spontan.
Cercetările sunt continuate.
Actualitate
Bărbat de 54 de ani cercetat de polițiștii din Alba Iulia, după ce a fost depistat conducând fără permis, pe strada Alexandru Ioan Cuza
Sâmbătă, 7 februarie 2026, în jurul orei 09.30, polițiștii Serviciului Rutier Alba au oprit, pentru control, pe strada Alexandru Ioan Cuza, din Municipiul Alba Iulia, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 54 de ani, din localitatea Vințu de Jos.

Din verificări a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
-
Din Județacum o lunăLa ora 22.00, aproape 16.000 de gospodării din județul Alba nu au energie electrică. Vezi unde se vor amplasa cele 3 generatoare de electricitate
-
Din Județacum o lunăJudețul Alba, ca în Evul Mediu: Peste 8.000 de gospodării nu au curent electric de peste 90 de ore
-
Administrațieacum o lunăProbabil rușinat de criticile aduse de cetățeni, primarul Gabriel Pleșa a ieșit la deszăpezit
-
Din Județacum o lună4 ianuarie 2026 – ora 08.30: Peste 15.300 de consumatori din Alba nu au în continuare energie electrică. Până în acest moment au fost montate 7 generatoare electrice
-
Administrațieacum 4 săptămâniȘOC la ghișeele direcției de la Taxe și Impozite Locale: Dările cetățenilor din Alba Iulia s-au dublat în 2026
-
Din Județacum o lună7 ianuarie 2026 – ora 09.00: Peste 1.100 de gospodării din județul Alba sunt în continuare fără energie electrică
-
Din Județacum o lunăMESAJE de ANUL NOU 2026. Cele mai frumoase URARI și FELICITARI de Revelion | albaiuliainfo.ro
-
Albaiulieniacum 2 luniMarele artist albaiulian Ioan Bocșa a împlinit 78 de ani