Rămâi conectat

Știri din zonă

Tânăr de 20 de ani din Ighiu, condamnat la închisoare cu executare pentru furt calificat, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 21 ianuarie 2026, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 20 de ani, din localitatea Ighiu, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 20 ianuarie 2026, de către Judecătoria Alba Iulia.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 2 ani și 6 luni închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud, pentru executarea pedepsei.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Știri din zonă

Bărbat de 31 de ani din Șard, urmărit internațional pentru jaf armat în Spania, reținut de polițiști la Alba Iulia

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Un bărbat în vârstă de 31 de ani, din localitatea Șard, a fost prins de polițiștii din Alba după ce autoritățile judiciare din Spania au emis pe numele său un mandat european de arestare pentru infracțiunea de jaf armat și organizat.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, bărbatul a fost depistat în 9 iulie 2026 de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, pe raza municipiului Alba Iulia.

După identificare, acesta a fost prezentat procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, care au dispus reținerea sa pentru 24 de ore.

În cursul zilei de azi, 10 iulie 2026, bărbatul va fi prezentat Curții de Apel Alba Iulia.

Pentru depistarea celui în cauză, polițiștii au beneficiat de date și informații suplimentare, obținute prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională – Inspectoratul General al Poliției Române.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Accident rutier la Ighiu, cu două autoturisme implicate. Intervin pompierii militari din Alba Iulia

albaiuliainfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Alba Iulia au fost solicitați să intervină joi, în jurul orei 10.00, pentru asigurarea măsurilor specifice în caz de accident rutier, după ce două autoturisme au intrat în coliziune pe raza localității Ighiu. 

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs în loc. Ighiu. În accident ar fi 2 auto implicate, fară persoane încarcerate. Forțele alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x ambulanță SAJ Alba”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește albaiuliainfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Cele mai citite știri

albaiuliainfo, stiri alba iulia, informatii alba iulia