Victorie dramatică în Ţinutul Secuiesc: Sepsi Sf. Gheorghe – CSU Alba Iulia 46-50

Îndosariat în: Sport |

Sepsi-Sf.-Gheorghe-CSU-Alba-IuliaCSU Alba Iulia s-a impus cu destule emoţii în “infernul secuiesc”, iar cu această victorie, trupa din Cetatea Marii Uniri a ajuns la cea de a 6-a victorie în faţa rivalei Sepsi Sf. Gheorghe. Baschetbalistele antrenate de Miroslav Popov şi Geprge Lăncrănjan au câştigat partida cu scorul 50-46 pe sferturi 7-15, 12-8, 12-10, 19-13.

În meciul tur, disputat în Sala Universităţii din Alba Iulia, Sasa Cadjo şi compania au câştigat cu scorul de 78-65, reuşind o victorie extrem de importantă în ultimele minute ale partidei. La Sfântu Gheorghe, partida a fost pe început una confuză cu multe ratări şi două defensive bune de fiecare parte. Cei peste 1000 de suporteri din Ţinutul Secuiesc au pus presiune pe fetele lui Popov care s-au văzut conduse după primul sfert cu scorul de 15-7 pentru gazde. În cel de-al doilea ambele ofensive s-au întrecut în ratări, însă din ecartul de 8 puncte stabilit în prima parte, CSU Alba Iulia a recuperat jumătate şi Sepsi a intrat cu avantaj la cabine, scor 23-19. Pauza a picat pentru CSU Alba Iulia ca o mănuşă, Miroslav Popov reuşind să îşi motiveze baschetbalistele care uşor, uşor au recuperat diferenţa de la pauză şi au trecut în avantaj. În primele 3 minute ale sfertului terţ, albaiuliencele au reuşit să puncteze de 9 ori, fără să primească niciun coş. Deşi au început bine penultimul sfert sportivele din Alba Iulia şi-au pierdut concentrarea în unele momente pe fază ofensivă, iar echipa gazdă a reuşit să revină în meci, înainte cu 2 minute de finalul sfertului al treilea tabela indicând egalitate, 30-30. Cu mai multe greşeli în defensivă CSU a intrat în ultimul sfer cu deficit de puncte în faţa lui Sepsi, scorul înainte de ultima parte fiind 33-31 în favoarea echipei gazdă. Ultimul sfert a fost unul dramatic, ambele echipe întrecându-se în ratări, păstrând egalitatea pe tabelă până spre sfârşit. Cu toate acestea experienţa jucătoarelor din tabăra CSU-ului şi-a spus cuvântul, iar pe final de meci echipa din Cetatea Marii Uniri s-a impus în “templul secuiesc” cu scorul de 50-46.

Pentru CSU Alba Iulia au punctat: AnneMarie Părău – 18, Sasa Cadjo – 9 Chastity Reed – 6, Khadijah Whittington – 5, Breanna Salley – 4, Marina Mandic – 4, Alexandra Uiuiu – 2, Larisa Toma – 2.

CSU Alba Iulia a câştigat al 6-lea meci în faţa trupei din Sf. Gheorghe, din care 5 victorii au fost consecutive, pierzând o singură dată în faţa echipei din Covasna. Echipa de baschet feminin din Alba Iulia va juca sâmbătă cu începere de la ora 18.00 în Sala Universităţii, contra echipei Nova Vita Târgu Mureş, un test uşor pentru Mirosalv Popov şi elevele sale.