Victorie în orașul de pe Bega: BCM Tymes Timişoara – CSU Alba Iulia 71-85

Îndosariat în: Sport |

bcm-tymes-timisoaraCSU Alba Iulia a reușit să se reabiliteze după înfrângerea suferită contra campioanei CSM Târgovişte şi a câştigat disputa externă cu BCM Tymes Timişoara, scor 85-71 (21-21, 16-11, 25-18, 23-21). Elevele lui Popov au în acest moment 9 puncte (4 victorii şi un eşec) şi le aşteaptă o săptămână dificilă, partide cu ICIM Arad (miercuri, acasă) şi CSBT Alexandria

• Echilibrat în prima parte, succes conturat după pauză

Primele 20 de minute disputate au stat sub semnul echilibrului, scorul la capătul sfertului inaugural fiind egal 21-21. Până la pauza mare vizitatoarele au reuşit să intre în avantaj, conducând la mijlocul meciului cu 5 puncte diferenţă (37-32)

Formaţia din Cetatea Marii Uniri a fost favorită în disputa de pe Bega, deşi nu a contat iarăşi pe serviciile internaţionalei Elisabeth Pavel (absentă de la începutul sezonului din pricina unei accidentări la metatarsiene), într-o o partidă cu iz sentimental pentru Marta Fodor şi Dora Ardelean, ajunse în această vară sub comanda lui Miroslav Popov tocmai de la gruparea din Timişoara.

Au marcat Kuster – 24 puncte, Agunbiade – 21, McFarland – 14, Uiuiu – 10, Toma – 6, Price – 6, Deura – 4.