Pas important spre Final Four: CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia 80-87

Îndosariat în: Sport |

csu-alba-iulia-csm-satu-mareCSU Alba Iulia a jucat astăzi, în sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare, primul tur al sferturilor Cupei României la baschet feminin împotriva CSM-ului din localitate.

Echipa din Cetatea Marii Uniri a câştigat  prima rundă, scor 87-80 (33-15, 22-24, 20-21, 12-20), iar în urma acestui succes categoric, echipa antrenată de Miroslav Popov a luat o opţiune seriosă pentru calificarea în final four-ul competiţiei. Returul sferturilor de finală va avea loc miercuri în Sala Universităţii din Alba Iulia.

Perioada excelentă pe care o traversează formaţia de baschet feminin din Alba Iulia continuă. CSU Alba Iulia s-a impus în prima manşă a sferturilor Cupei României, în deplasare la CSM Satu Mare, scor 87-80. În primul sfert, albaiuliencele au forţat şi au preluat ştafeta încă din debutul partidei, tabela indicând scorul de 33-15 în favoarea elevelor lui Miroslav Popov după primele 10 minute din joc. Cel de al doilea sfert a fost unul mai bun pentru gazde care au recuperat din diferenţă, însă CSU Alba Iulia a intrat cu avantaj la cabine, scor 53-39. “Studentele” albaiulience au cedat şi cel de-al treilea sfert, însă diferenţa a rămas una consistentă în favoarea lor, iar înainte de ultimele 10 minute din meci, CSU Alba Iulia conducea pe CSM Satu Mare cu 73-60. Nici ultimul sfert nu a curs în favoarea baschetbalistelor albaiulience, care au profitat din plin de diferenţa din primul sfert, iar în cele din urmă a cştigat partida de la Satu Mare cu 87-80.